Wniosek o zapoznanie sie z aktami

Pytanie klienta:

""Przedstawiono akt oskarżenia i oskarżony się z nim zapoznał. Niemniej jednak oskarżony chciałby jeszcze zapoznać się z pełnymi aktami przed skierowaniem ich do sądu. Czy oskarżony ma takie prawo i z jakim wnioskiem powinien wystąpić oraz co taki wniosek powinien zawierać?""

Odpowiedź prawnika:

Prawo do zapoznania się z aktami postępowania przysługuje podejrzanemu przed zamknięciem postępowania przygotowawczego (na jego wniosek, o czym powinien być pouczony). Skoro jednak sporządzony został już akt oskarżenia, to oznacza, że postępowanie zostało już zamknięte.

W tej sytuacji, do momentu rozpoczęcia „sądowego” etapu postępowania (który się zaczyna z chwilą wniesienia aktu oskarżenia), należy stosować ogólną regulację z art. 156 § 5 kpk, zgodnie z którym w toku postępowania przygotowawczego stronom (czyli podejrzanemu i pokrzywdzonemu), obrońcom, pełnomocnikom i przedstawicielom ustawowym udostępnia się akta, umożliwia sporządzanie odpisów i kserokopii oraz wydaje odpłatnie uwierzytelnione odpisy lub kserokopie tylko za zgodą prowadzącego postępowanie przygotowawcze. Na etapie postępowania sądowego oskarżonemu udostępnia się akta sprawy sądowej i daje możność sporządzenia z nich odpisów bez zgody żadnego organu (należy jednak pamiętać o ograniczeniach natury organizacyjnej, przykładowo z akt w danej chwili może korzystać sędzia).

Wniosek o udostępnienie akt powinien spełniać wymogi z art. 119 kpk, czyli powinien zawierać:

  • oznaczenie organu, do którego jest skierowany (w tym wypadku - prokuratura), oraz sprawy, której dotyczy,
  • oznaczenie oraz adres wnoszącego pismo,
  • treść wniosku lub oświadczenia (tu: prośba o wyrażenie zgody na przejrzenie akt), w miarę potrzeby z uzasadnieniem,
  • datę i podpis składającego pismo.