Wodociąg a służebność przesyłu

Pytanie:

"Od 2003 roku jestem właścicielem działki. Na działce X znajduje się studzienka z licznikiem oraz linia wodociągowa która została wybudowana kilka lat wcześniej. Doprowadza ona wodę poprzez moją działkę do jednego domu znajdującego się na sąsiedniej działce. Działka ta ma aktualnie dostęp do drogi w której jest poprowadzony wodociąg. Aktualnie wodociąg ten jest zaznaczony w mapach, zgodnie ze stanem faktycznym, jednak projekt przewidywał jej przebieg poza moją działką, a sąsiad przekonał firmę wykonującą wodociąg, aby poprowadziła go przez aktualnie moją działkę niezgodnie z projektem. W tamtym czasie (budowy wodociągu) właścicielem działki była gmina. Czy mogę zażądać od sąsiada całkowitego usunięcia linii wodociągowej z mojej działki (ma możliwość pociągnięcia jej drogą dojazdową do swojej działki, co wydłuży wodociąg około 100m) lub czy mogę zażądać opłaty za służebność wodociągu na mojej działce (w księgach wieczystych nie ma wpisanej żadnej służebności)?"

Odpowiedź prawnika: Wodociąg a służebność przesyłu

Urządzenia służące do przesyłu wody z reguły stanowią przedmiot własności przedsiębiorstwa dostarczającego wodę. Jedynie w przypadku, gdy sąsiad we własnym zakresie i na własny koszt wybudował urządzenia służące do doprowadzania wody (co jednak jest mało prawdopodobne), stanowią one jego własność i przysługiwałoby Panu roszczenie w stosunku do sąsiada. Przyjmując jednak, że urządzenia te stanowią własność przedsiębiorstwa dostarczającego wodę, to właśnie do tego przedsiębiorstwa powinien Pan kierować wszelkie roszczenia związane z przebiegającą przez Pana nieruchomość rurą wodociągu.

W związku z powyższym przysługuje Panu roszczenie o ustanowienie służebności przesyłu oraz ewentualnie (w zależności od okoliczności konkretnego przypadku) odszkodowanie z tytułu bezumownego korzystania z nieruchomości (od momentu nabycia nieruchomości do momentu ustanowienia służebności). Jak już wspomnieliśmy roszczenia te przysługują Panu w stosunku do przedsiębiorstwa wodociągowego. W tym celu powinien Pan wystąpić do przedsiębiorstwa z propozycją ustanowienia tej służebności. Jeżeli przedsiębiorstwo odmawia ustanowienia służebności przesyłu, może Pan dochodzić ustanowienia za stosownym wynagrodzeniem służebności przesyłu przed sądem. Nie może Pan natomiast domagać się od przedsiębiorstwa wodociągowego usunięcia z Pana nieruchomości urządzeń służących do przesyłu.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika