Wspólnicy spółki cywilnej a nakaz zapłaty

Pytanie:

"Uzyskałem nakaz zapłaty tylko przeciwko jednemu ze wspólników spółki cywilnej, gdyż drugi przysłał mi oświadczenie tego pierwszego, że przejmuje na siebie wszystkie zobowiązania spółki. Niedawno jednak dowiedziałem się, że oczywiście mimo takiego oświadczenia dalej mogę żądać zapłaty również wobec tego drugiego i zamierzam skorzystać z tego prawa, gdyż ten pierwszy jest, przynajmniej oficjalnie, niewypłacalny. Jeśli nie zechce ów drugi wspólnik polubownie zapłacić, to czy mam po prostu wystąpić o nadanie klauzuli na tego drugiego wspólnika, czy od podstaw złożyć pozew sądowy? Jeśli klauzula, to jaka jest procedura jej uzyskania? Rozumiem, że i w tym wypadku muszę najpierw wezwać dłużnika do polubownej zapłaty?"

Odpowiedź prawnika: Wspólnicy spółki cywilnej a nakaz zapłaty

Ponieważ odpowiedzialność wspólników spółki cywilnej jest solidarna, może Pan żądać zapłaty całości lub części zobowiązania od wszystkich dłużników łącznie lub od któregokolwiek z nich. Oświadczenie jednego z wspólników odnośnie przejęcia długów spółki ma tylko i wyłącznie skutek pomiędzy samymi współdłużnikami, nie dotyczy natomiast Pana. Pan nadal może żądać wykonania zobowiązania na zasadach wspomnianych wyżej. Odpowiedzialność wspólników takiej spółki jest nieograniczona – odpowiadają oni całym swoim majątkiem. Więcej o odpowiedzialności solidarnej przeczyta Pan w artykule: Współuprawnieni i współzobowiązani – czyli co to jest solidarność?.

Aby egzekwować zapłatę od drugiego dłużnika, koniecznym będzie, po uprzednim wezwaniu dłużnika do zapłaty, przejście przez całą procedurę postępowania nakazowego, a więc między innymi wniesienie pozwu przeciwko drugiemu dłużnikowi. Szerzej ten temat omawia artykuł: W jaki sposób możesz uzyskać szybko wyrok przeciwko dłużnikowi? Nakaz zapłaty.

Należy również pamiętać, iż do egzekucji z majątku wspólnego wspólników, konieczne jest uzyskanie tytułu egzekucyjnego przeciwko każdemu z nich


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika