Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
W przypadku rozwiązania spółki zgodnie z art. 875 kc do majątku wspólnego wspólników stosuje się przepisy o współwłasności w częściach ułamkowych z zachowaniem przepisów dotyczących spółki cywilnej. Zgodnie z nimi z majątku, który pozostał po spłaceniu długów zwraca się wspólnikom ich wkłady, stosując odpowiednio przepisy o zwrocie wkładów w razie wystąpienia wspólnika ze spółki. Ponadto pozostałą nadwyżkę majątku wspólnego dzieli się między wspólników w takim stosunku, w jakim uczestniczyli w zyskach spółki.Przepisy odsyłają do regulacji dotyczących współwłasności, zatem w sytuacji rozwiązania spółki należy wziąć pod uwagę kwestię zniesienia współwłasności. Każdy ze współwłaścicieli może żądać zniesienia współwłasności przez podział rzeczy wspólnej, o ile nie byłoby to sprzeczne z przepisami ustawy lub ze społeczno - gospodarczym przeznaczeniem rzeczy albo nie pociągałoby za sobą istotnej zmiany rzeczy lub znacznego zmniejszenia jej wartości. Jest to jedyne ograniczenie narzucone przez przepisy, sam sposób zniesienia współwłasności w drodze umowy został pozostawiony stronom, nie ma tu regulacji ustawowej.
Umowa o zniesienie współwłasności rzeczy ruchomych natomiast może być zawarta w dowolnej formie, również w formie ugody sądowej, która jest równoznaczna z formą aktu notarialnego (por. Stanisław Rudnicki „Najnowsze wydanie: Komentarz do kodeksu cywilnego. Księga druga. Własność i inne prawa rzeczowe" Warszawa 2009 Wydawnictwo Prawnicze LexisNexis (wydanie IX) ss. 560)
Jeśli strona nie zgadza się na zniesienie współwłasności, to może to nastąpić w trybie sądowym. Postępowanie o zniesienie współwłasności wszczyna się na żądanie współwłaściciela, który powinien wykazać swoje uprawnienie. Postępowanie sądowe o zniesienie współwłasności toczy się przed sądem miejsca położenia rzeczy zgodnie z przepisami kodeksu postępowania cywilnego. Zniesienie współwłasności polega na likwidacji zarówno samego stosunku współwłasności, jak i wszystkich sporów pomiędzy współwłaścicielami, wynikających z tego stosunku lub ściśle z nim związanych.