Wspólnota mieszkaniowa - jak pozbyć się wraków

Pytanie:

"Wspólnota mieszkaniowa składająca się przykładowo z 60 lokali mieszkalnych (jeden budynek). Wspólnota ta znajduje się na zamkniętym ogrodzonym terenie należącym do kilku odrębnych wspólnot mieszkaniowych (nazwijmy to osiedlem). Na terenie osiedla znajdują się miejsca do parkowania - miejsca te nie należą do konkretnych właścicieli. Osiedle zabezpieczane jest przez firmę ochroniarską, teoretycznie żeby wjechać na osiedle należy posiadać identyfikator. Pojawił się problem porzuconych samochodów-wraków (nie mają identyfikatora a właściciel jest nie znany). Jak wspólnota może ustalić właściciela pojazdu/wraku? Jak wspólnota może doprowadzić do usunięcia takich wraków z terenu osiedla? Czy wspólnota może podjąć uchwałę zobowiązującą właścicieli parkujących na osiedlu wraków samochodów do ich usunięcia. Jeśli tak to jakiej treści i jakie ma możliwości wyegzekwowania tego zobowiązania szczególnie gdy taka uchwała miałaby być podjęta w stosunku do osób nie będących członkami wspólnoty - czy również takiej samej treści uchwały muszą podjąć wszystkie wspólnoty tworzące osiedle? "

Odpowiedź prawnika: Wspólnota mieszkaniowa - jak pozbyć się wraków

Aby ustalić właściciela pojazdu konieczne będzie zwrócenie się z takim żądaniem do Policji bądź też Straży Miejskiej. Należy poinformować o tym, iż samochód został porzucony i nie można ustalić właściciela pojazdu. Jeśli samochód nie będzie miał tablic rejestracyjnych, sprawa może się bardziej skomplikować, gdyż rzeczywiste ustalenie właściciela pojazdu może być bardzo utrudnione a nawet niemożliwe. Sprawę komplikuje okoliczność, iż samochody są porzucone (zostawione) na terenie stanowiącym własność prywatną - zakładamy, iż nieruchomość na której znajduje się parking jest nieruchomością wspólną wspólnot mieszkaniowych. W takim przypadku ani Policja ani Straż Miejska nie ma uprawnień aby takie pojazdy usuwać, w przeciwieństwie do terenów (miejsc) publicznych. Dlatego też usunięcie takiego pojazdu będzie leżało w gestii zarządów wspólnot, jako że tereny przeznaczone pod parking są własnością wspólną wszystkich wspólnot. Decyzje dotyczące wspomnianych samochodów winny być podjęte przez zarządy wszystkich wspólnot. Zasady postępowania zależne jednak będa od tego, do kogo należą wspomniane pojazdy. Prosimy o zwrócenie uwagi na to, iż każdy ze współwłaścicieli (każdy z członków wspólnoty) jest uprawniony do korzystania z rzeczy wspólnej (nieruchomości) w takim zakresie w jakim nie zakłóca to korzystania z rzeczy wspólnej pozostałych współwłaścicieli. Nie jest więc wykluczona możliwość obrony swoich interesów i prawa do korzystania z części wspólnej przez właścicieli pozostawionych pojazdów, jeśli są oni członkami wspólnoty. Jeśli natomiast właściciele pojazdów nie byliby członkami wspólnoty, można żądać od właściciela usunięcia pojazdu nawet sądownie, jeśli zwykłe wezwania nie będą miały skutku (poprzez powództwo negatoryjne, czyli o ochronę własności przed innym naruszeniem niż pozbawienie władztwa nad rzeczą).

W zakresie uchwalenia obowiązku usunięcia pojazdów należących do członków wspólnoty, skuteczność takiej uchwały może okazać się utrudniona, w związku możliwością powoływania się przez członków wspólnoty na prawo do korzystania z rzeczy wspólnej. Oczywiście w drodze uchwały można podjąć decyzję o przeznaczeniu określonego terenu na parking, o możliwości przetrzymywania na tym parkingu przez jednego z członków wspólnoty wyłącznie jednego pojazdu, naszym zdaniem trudne byłoby jednak w tej formie zmuszenie właścicieli pozostawionych pojazdów - członków wspólnoty - do usunięcia pojazdu, skoro takie prawo członkowi przysługuje na mocy zasad prawa cywilnego.


Grzegorz Pawelec

Adwokat

Wpisany na listę adwokatów Krakowskiej Izby Adwokackiej.


Przez wiele lat szef redakcji serwisu e-prawnik.pl, aktualnie prowadzi własną Kancelarię Adwokacką w Krakowie, w ramach której świadczy pomoc prawną na rzecz przedsiębiorców.


Specjalizuje się w szeroko pojętej cywilistyce oraz prawie nowych technologii (e-commerce, prawo internetu). Reprezentuje także klientów indywidualnych w sprawach ubezpieczeniowych i karnych.


Autor licznych artykułów o tematyce prawniczej, publikowanych nie tylko na stronach serwisu e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Anna 2015-02-12 21:10:34

    Pytanie - co zrobić z wrakami, których właścieciele umarli ????


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika