Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Zgodnie z przepisami kodeksu cywilnego dotyczącymi umowy najmu w razie zbycia przedmiotu najmu przez wynajmującego, nabywca wchodzi w prawa i obowiązki dotychczasowego wynajmującego, czyli wstępuje w stosunek najmu. Oznacza to, że nabywając dom z mocy prawa wstąpił Pan w miejsce wynajmującego. Zawarta umowa najmu lokalu mieszkalnego (w tym przypadku cały dom) nie wymaga żadnych zmian. Momentem od którego staje się Pan osobą wynajmującą jest moment nabycia domu, czyli od daty podpisania aktu notarialnego przenoszącego własność w/w nieruchomości na Pana.
Jeśli chodzi o kwestie związane z czynszem, to może się Pan domagać zapłaty czynszu od najemcy, za okres czasu od momentu nabycia przez Pana domu, chyba że najemca zapłacił czynsz z góry i zbywca oraz nabywca doszli do porozumienia w tym zakresie. Nie przysługuje Panu jednocześnie prawo do roszczeń o zapłatę zaległego czynszu za okres, w którym nie był Pan jeszcze właścicielem.
Dotychczasowy właściciel nieruchomości powinien również zawiadomić wynajmującego o zmianie właściciela, gdyż wynajmujący może płacić czynsz do rąk poprzedniego właściciela do czasu poinformowania go o w/w zmianie. Może Pan również samodzielnie zawiadomić najemcę o zmianie właściciela, najlepiej w formie pisemnej co ułatwiłoby w przyszłości postępowanie dowodowe, gdyby najemca w przypadku nieopłacania czynszu zasłaniał się niewiedzą na temat swojego wierzyciela.