Wybór prezesa zarządu w spółce z o.o.

Pytanie:

"Wspólnik A ma 34% głosów na zgromadzeniu wspólników, wspólnicy B i C po 33%. Czy wspólnik A może skutecznie zablokować kandydaturę B na stanowisko prezesa, któremu sprzyja C?"

Odpowiedź prawnika: Wybór prezesa zarządu w spółce z o.o.

Art. 201 par. 4 kodeksu spółek handlowych przewiduje, iż członek zarządu jest powoływany i odwoływany uchwałą wspólników, chyba że umowa spółki stanowi inaczej. Art. 245 dodaje ponadto, iż uchwały zgromadzenia wspólników zapadają bezwzględną większością głosów, jeżeli przepisy ksh lub umowa spółki nie stanowią inaczej. Z treści powołanych wyżej przepisów prawa wyciągnąć można następujące wnioski.

Po pierwsze, decydujące znaczenie mają tutaj postanowienia umowy spółki. To umowa spółki może przewidywać, jaki organ powoła członków zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością; w wypadku, gdy umowa milczeć będzie w kwestii wyboru właściwego organu lub uprawni do wyboru członków zarządu zgromadzenie wspólników - jej treść może przewidzieć określoną większość głosów niezbędną dla skuteczności wyboru członków zarządu.

Po wtóre, jeśli kompetencje do powołania członków zarządu (w tym prezesa zarządu, chociaż przepisy prawa nie przewidują takiej funkcji w spółce; jest ona jednakowoż zwyczajowo przyjmowana) przyznane są zgromadzeniu wspólników, większość uprawniająca do skutecznego wyboru członków zarządu może być przewidziana w umowie spółki.

W braku odpowiednich zapisów decydować będzie treść ksh, czyli wystarczy większość bezwzględna głosów na zgromadzeniu wspólników, czyli liczba głosów "za" musi być większa, niż połowa. Głosy wstrzymujące się to de facto głosy przeciwko określonemu kandydatowi. Wspólnik, który jest kandydatem nie jest wyłączony od głosowania. Stąd liczba głosów, którymi dysponuje B i C wystarczy na wybór B na prezesa zarządu spółki z o.o.


Michał Włodarczyk

Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • arek 2012-10-17 01:10:37

    Czyli, jeśli dobrze rozumiem, gdy wspólnik posiada 100% udziałów w sp. z o.o., to sam siebie może wybrać na prezesa zarządu???


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika