Wydzielenie działki z nieruchomości obciążonej hipoteką
Pytanie:
"Czy bank może się zgodzić na wydzielenie z obciążonej hipotecznie nieruchomości działki, która zostanie zwolniona z hipoteki?"
Odpowiedź prawnika: Wydzielenie działki z nieruchomości obciążonej hipoteką
Wierzyciel może zrzec się ograniczonego prawa rzeczowego. Formę takiego oświadczenia w przypadku banku reguluje art. 95 prawa bankowego, zgodnie z którym oświadczenia składane w imieniu banku przez osoby upoważnione mają moc dokumentów urzędowych, mogących stanowić podstawę wpisu w księgach wieczystych.
W praktyce cała procedura związana ze sprzedażą wyodrębnionej działki wygląda w ten sposób, że po uzyskaniu oświadczenia od banku o zgodzie na oddzielenie działki bez jej obciążania, strony umowy sprzedaży stawiają się u notariusza, który sporządza umowę. W treści tej umowy znajdą się wszystkie istotne postanowienia związane z przeniesieniem własności nieruchomości, w tym również postanowienia dotyczące tego, że wyodrębnia się działkę o wskazanym numerze, która na mocy złożonego przez bank oświadczenia jest wolna od obciążenia hipotecznego. Poza tym notariusz często dodaje się zapis, który precyzuje, że następuje zmiana hipoteki w ten sposób, że hipoteka obejmuje wskazane działki objęte daną księgą wieczystą, a nie obejmuje działki wyodrębnionej, objętej nową księgą wieczystą. W umowie powinien się także znaleźć wniosek o założenie księgi wieczystej.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?