Wygaśnięcie prawa dożywotnika

Pytanie:

"W swojej odpowiedzi dotyczącej interpretacji art. 1000 par. 3 kpc podali Państwo, że cyt. "W pierwszej sytuacji nieruchomość jest obciążona hipotekami, a prawo dożywotnika zostało ujawnione w księdze wieczystej. W takiej sytuacji prawu dożywotnika przysługuje pierwszeństwo przed tymi hipotekami, które zostały wpisane później do księgi wieczystej. Rozstrzygająca jest przy tym chwila złożenia wniosku o dokonanie wpisu." Czyli jeśli nieruchomość jest obciążona hipoteką, która została wpisana do KW wcześniej, niż dożywocie, to hipoteka ma pierwszeństwo przed tym dożywociem - zatem zachodzi przesłanka opisana w art. 1000 par.1 i kpc ("z chwilą uprawomocnienia się postanowienia o przysądzeniu własności wygasają wszelkie prawa obciążające nieruchomość", czyli dożywocie wygasa)? Czy dobrze rozumiem tę sentencję?"

Odpowiedź prawnika: Wygaśnięcie prawa dożywotnika

Redakcja art. 1000 par. 3 kodeksu postępowania cywilnego, mimo swej niejednoznaczności, zdaje się wyraźnie wskazywać, że prawo dożywocia pozostałoby w mocy wówczas tylko, gdyby przysługiwało mu pierwszeństwo przed wszystkimi hipotekami albo gdyby jego wartość znalazła pełne pokrycie w cenie nabycia nieruchomości. Jeżeli żadna z tych dwóch przesłanek nie wystąpi prawo dożywocia wygaśnie. W sytuacji opisanej w pytaniu, gdy hipoteki zostały wpisane do księgi wieczystej nieruchomości wcześniej, niż prawo dożywocia, nie zachodzi przesłanka pierwszeństwa prawa dożywocia przed hipotekami. Prawo dożywocia wygaśnie, chyba że zajdzie jeszcze kolejna przesłanka określone w art. 1000 par. 3 kpc - czyli to, że wartość praw dożywotnika znajdzie pełne pokrycie w cenie nabycia. Warto jednak pamiętać, że w tym wypadku wartość praw dożywotnika będzie zaliczona na cenę nabycia nieruchomości.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika