Wygaśnięcie służebności a wpis w KW
Pytanie:
"Jestem właścicielem nieruchomości rolnej, w dziale ciężary i ograniczenia jest wpisane "prawo wypasu" dla każdorazowego właściciela nieruchomości gruntowej (....), zgodnie z ustaleniem porozumienia sądowego z dnia 3 kwietnia 1918 r. Aktualna właścicielka władnącej nieruchomości nie prowadzi gospodarstwa rolnego, w ogóle prawo to nie było wykonywane od kilkudziesięciu lat. Jak doprowadzić do jego wykreślenia i ile to będzie kosztowało w sądzie? "
Odpowiedź prawnika: Wygaśnięcie służebności a wpis w KW
W pytaniu wskazuje Pan, że służebność nie jest wykonywana już od kilkudziesięciu lat. Zgodnie z art. 293 kc, służebność gruntowa, z mocy prawa wygasa wskutek niewykonywania przez lat dziesięć.
W takiej sytuacji, jeżeli właściciel nieruchomości władnącej się na to zgodzi, można, jak się wydaje, sporządzić oświadczenie, w którym obie strony oświadczą, że służebność wygasła wskutek niewykonywania jej przez lat 10. Dokument taki powinien być dokumentem z podpisem notarialnie poświadczonym, gdyż na jego podstawie konieczne będzie dokonanie odpowiedniego wpisu w księdze wieczystej.
Może Pan również wnieść pozew do sądu cywilnego o uzgodnienie treści księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym. Zgodnie z ustawą o księgach wieczystych i hipotece, w razie niezgodności między stanem prawnym nieruchomości ujawnionym w księdze wieczystej a rzeczywistym stanem prawnym osoba, której prawo nie jest wpisane lub jest wpisane błędnie albo jest dotknięte wpisem nie istniejącego obciążenia lub ograniczenia, może żądać usunięcia niezgodności. Orzeczenie sądu cywilnego będzie stanowiło podstawę do wykreślenia służebności z KW. Pozew o uzgodnienie treści KW z rzeczywistym stanem prawnym podlega opłacie stosunkowej, wynosi ona 5 % wartości przedmiotu sporu jednak nie mniej niż 30 złotych i nie więcej niż 100 000 złotych.
Natomiast, opłata od wniosku o wykreślenie wpisu pobiera się połowę opłaty pobranej od wniosku o wpis. Opłata ta będzie stanowić połowę z 200 zł – czyli 100 zł. Opłaty, jakie pobiera notariusz są wskazane na naszych stronach w zakładce narzędzia - opłaty – taksa notarialna.
Prosimy również o zapoznanie się z artykułem Podstawy zniesienia służebności gruntowej
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?