Wygaśnięcie umowy dzierżawy

Pytanie:

"Została rozwiązana umowa dzierżawy z terminem wypowiedzenia 6 miesięcznym, czyli umowa wygaśnie w styczniu 2009 r. Czy dzierżawiony teren wraz ze znajdującymi się na nim nieruchomościami jest już własnością właściciela terenu czy stanie się nim dopiero po wygaśnięciu umowy dzierżawy? Co stanie się z nieruchomościami wybudowanymi przez dzierżawców po wygaśnięciu dzierżawy (przejmie je właściciel terenu, za odszkodowaniem, lub każe zburzyć byłym dzierżawcom)? "

Odpowiedź prawnika: Wygaśnięcie umowy dzierżawy

Dzierżawa jest prawem obligacyjnym, uprawniającym do korzystania z cudzej rzeczy i pobierania z niej pożytków. Zawarcie umowy dzierżawy nie pozbawia właściciela prawa własności - właścicielowi nadal przysługuje prawo własności, ograniczony jest jednak w zakresie korzystania z rzeczy na rzecz dzierżawcy. Zapewne chodzi jednak Państwu o możliwość korzystania z przedmiotu dzierżawy. Otóż, do czasu wygaśnięcia umowy (do czasu upływu okresu wypowiedzenia) prawo do korzystania i pobierania z rzeczy pożytków nadal przysługuje dzierżawcy. Umowa bowiem nadal obowiązuje i jest skuteczna przez cały okres wypowiedzenia.

Jeżeli strony umowy nie uregulowały kwestii dotyczących zwrotu przedmiotu dzierżawy i stosownych z tego tytułu rozliczeń, zastosowanie znajdą odpowiednie przepisu Kodeksu cywilnego (art. 693 - 709 oraz 676 kc).

Po zakończeniu dzierżawy dzierżawca obowiązany jest zwrócić przedmiot dzierżawy w takim stanie, w jakim powinien się znajdować stosownie do przepisów o wykonywaniu dzierżawy. W przypadku gdy dzierżawca ulepszy przedmiot dzierżawy - dokona nakładów, wybuduje budynki, urządzenia etc - a strony nie uregulują zasad zwrotu rzeczy, wydzierżawiający może według swego wyboru albo zatrzymać ulepszenia za zapłatą sumy odpowiadającej ich wartości w chwili zwrotu, albo żądać przywrócenia stanu poprzedniego.

W braku odmiennej umowy decyzję dotyczącą ulepszeń podejmuje wydzierżawiający. Może on więc pozostawić budynki i zapłacić dzierżawcy sumę równą wartości budynków, może też zażądać wyburzenia budynków i przywrócenia stanu poprzedniego.

W pierwszej kolejności prosimy jednak o zapoznanie się z postanowieniami umowy dzierżawy, czy nie określa ona innych warunków zakończenia umowy dzierżawy i wydania przedmiotu właścicielowi.

Umowa dzierżawy


Grzegorz Pawelec

Adwokat

Wpisany na listę adwokatów Krakowskiej Izby Adwokackiej.


Przez wiele lat szef redakcji serwisu e-prawnik.pl, aktualnie prowadzi własną Kancelarię Adwokacką w Krakowie, w ramach której świadczy pomoc prawną na rzecz przedsiębiorców.


Specjalizuje się w szeroko pojętej cywilistyce oraz prawie nowych technologii (e-commerce, prawo internetu). Reprezentuje także klientów indywidualnych w sprawach ubezpieczeniowych i karnych.


Autor licznych artykułów o tematyce prawniczej, publikowanych nie tylko na stronach serwisu e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika