Wyjazd dziecka za granicę a ograniczenie władzy rodzicielskiej

Pytanie:

"Czy rodzic, którego władza rodzicielska została ograniczona może nie zgodzić się na wyjazd dziecka za granicę?"

Odpowiedź prawnika: Wyjazd dziecka za granicę a ograniczenie władzy rodzicielskiej

Należy wskazać na pogląd Sądu Najwyższego:: „Na wyjazd za granicę na pobyt stały małoletniego wraz z jednym z rodziców, któremu w wyroku rozwodowym powierzono wykonywanie władzy rodzicielskiej, potrzebne jest zezwolenie sądu opiekuńczego, jeżeli drugi z rodziców, któremu powierzono nadzór nad wychowaniem dziecka, nie złożył oświadczenia wyrażającego zgodę na wyjazd dziecka. (…) Sąd Najwyższy wyszedł z założenia, że powierzenie w wyroku rozwodowym na podstawie art. 32 k.r. i art. 437 d. k.p.c. wykonywania władzy rodzicielskiej jednemu z rodziców nie czyni go wyłącznym podmiotem władzy rodzicielskiej, jeżeli drugi rodzic władzy tej nie został

pozbawiony (art. 438 d. k.p.c.). Skoro więc w tym ostatnim wypadku także temu z rodziców, któremu nie powierzono wykonywania władzy rodzicielskiej, przysługuje w pewnej mierze władza rodzicielska, to tym samym nie jest on wyłączony od współdecydowania o niektórych istotnych sprawach dziecka.”


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika