Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Postępowanie o wpis do rejestru zastawów, przez co rozumie się również wykreślenie wpisu z rejestru, jest regulowane w szczególności przepisami ustawy o zastawie rejestrowym. Zgodnie z art. 39 ust. 1 ustawy sąd dokonuje wpisu do rejestru zastawów na wniosek zastawnika lub zastawcy, chyba że przepis szczególny przewiduje wpis z urzędu. Do wniosku należy dołączyć umowę zastawniczą albo umowę, z której wynika nabycie przedmiotu zastawu wraz z zastawem rejestrowym, albo nabycie udziału we współwłasności przedmiotu zastawu, albo nabycie wierzytelności zabezpieczonej zastawem rejestrowym lub jej części lub inny dokument stanowiący podstawę wpisu. Przepisy ustawy nie zawierają jednak analogicznego przepisu regulującego kwestie niezbędnych dokumentów załączanych do wniosku o wykreślenie wpisu.
Ustawodawca w art. 40 ust. 3 ustawy wskazuje, że rozpoznając wniosek o wpis, sąd bada jedynie treść i formę wniosku oraz dokumentów stanowiących podstawę wpisu w zakresie danych podlegających wpisowi. Sąd oddala wniosek o wpis, jeżeli treść dokumentów stanowiących jego podstawę oczywiście narusza prawo. Z powyższego przepisu należy zatem wywieść, iż podstawą wpisu nie jest zasadniczo sam wniosek, lecz dokumenty doń dołączone.
Dlatego też naszym zdaniem sąd jest uprawniony do żądania okazania dokumentów, które potwierdzają istnienie okoliczności będących przedmiotem wpisu – np. oświadczenia o wygaśnięciu wierzytelności.