Wykup długu a bieg terminu przedawnienia

Pytanie klienta:

""Czy w wyniku wykupienia długu przez jedną z popularnych teraz firm "inkasso", okres przedawnienia (3 bądź 5 lat) ulega przerwaniu i liczy się od nowa czy też nie ma to znaczenia (brak jakiegokolwiek postępowania sądowego) i okres przedawnienia liczy się dalej?""

Odpowiedź prawnika:

Zgodnie z zasadami prawa cywilnego, roszczenia majątkowe ulegają przedawnieniu. Termin przedawnienia liczy się od dnia, w którym roszczenie stało się wymagalne. Kodeks cywilny przewiduje jednak sytuacje, w których termin przedawnienia nie jest liczony. Możliwe jest tutaj zawieszenie lub przerwanie biegu terminu przedawnienia. I tak bieg przedawnienia przerywa się: 1) przez każdą czynność przed sądem lub innym organem powołanym do rozpoznawania spraw lub egzekwowania roszczeń danego rodzaju albo przed sądem polubownym, przedsięwziętą bezpośrednio w celu dochodzenia lub ustalenia albo zaspokojenia lub zabezpieczenia roszczenia; 2) przez uznanie roszczenia przez osobę, przeciwko której roszczenie przysługuje. Jak z powyższego wynika, wykupienie długu nie przerywa biegu przedawnienia, a rozpoczęty termin biegnie nadal. Skutek taki mają czynności dokonywane przed sądem powszechnym lub sądem polubownym, które podejmowane są bezpośrednio w celu dochodzenia lub ustalenia albo zaspokojenia lub zabezpieczenia roszczenia.

Michał Włodarczyk - Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.