Wykup mieszkania spółdzielczego własnościowego

Pytanie:

"Chcę kupić mieszkanie od spółdzielni na podstawie wykupu spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu. Czy mogę kupić to mieszkanie na mojego 12-to letniego syna? Jeżeli tak, to czy robię to jako jego ustawowy opiekun? Jak ma się sprawa w przypadku chęci ew. sprzedaży tego mieszkania przed uzyskaniem przez niego pełnoletności? Czy mieszkanie będące własnością mojego niepełnoletniego syna może być przedmiotem "zainteresowania" komornika w sytuacji, gdybym ja ze względu na swoje zobowiązania finansowe względem wierzycieli stała się przedmiotem postępowania komorniczego?"

Odpowiedź prawnika: Wykup mieszkania spółdzielczego własnościowego

Wg ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych z pisemnym żądaniem o przeniesienie na niego własności lokalu może wystąpić członek spółdzielni albo osoba niebędąca członkiem spółdzielni, której przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu. Nie ma możliwości wykupu spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu przez osobę, której to prawo nie przysługuje. Można natomiast – po przekształceniu tego prawa w odrębną własność lokalu – przekazać ów lokal innej osobie w drodze umowy darowizny. Należy jednak pamiętać, iż w niektórych wypadkach przyjęcie darowizny nieruchomości na rzecz małoletnich dzieci może wymagać zgody sądu opiekuńczego. Dzieje się tak, gdy darowana nieruchomość nie jest wolna od zobowiązań na rzecz darczyńcy lub osób trzecich.

Dzieci z reguły nie odpowiadają za długi rodziców. Jednakże, gdy dłużnik pozbywa się składników swego majątku z zamiarem pokrzywdzenia swoich wierzycieli, to ci mogą w pewnych sytuacjach skorzystać ze skargi pauliańskiej. Więcej o tym można znaleźć w artykule

Jak odzyskać pieniądze, których pozbył się dłużnik?

Należy też pamiętać, iż takie działanie (tj. pozbywanie się majątku w celu uniknięcia spłaty zadłużenia) może stanowić przestępstwo z art. 300 Kodeksu Karnego.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika