Wyłudzenie świadczenia

Pytanie:

"Czy nieopłacanie zaległości za rachunki telefoniczne na kwotę 4.000 zł może być uznane za wyłudzenie świadczenia przez abonenta i stanowić czyn karalny (przestępstwo)? Kto je ściga?"

Odpowiedź prawnika: Wyłudzenie świadczenia

  • Co do zasady niewykonywanie umowy cywilnoprawnej (jaką jest umowa oświadczenie usług telekomunikacyjnych) skutkuje odpowiedzialnością cywilną. Wierzyciel może dochodzić swojego roszczenia wraz z należnymi odsetkami (za zwłokę oraz karnymi, jeśli takie zostały przewidziane w umowie) na drodze sądowej.
  • Przestępstwem, które mogłoby ewentualnie wchodzić w grę w przedstawionym stanie faktycznym, jest oszustwo z art. 286 Kodeksu karnego. Konieczne dla popełnienia tego przestępstwa jest celowe i świadome wprowadzenie kontrahenta w błąd, w celu uzyskania korzyści majątkowej. Wprowadzenie w błąd oznacza, że sprawca swoimi podstępnymi zabiegami doprowadza inną osobę do mylnego wyobrażenia o rzeczywistym stanie rzeczy, np. co do okoliczności zawieranej transakcji. Innymi słowy konieczne byłoby udowodnienie, że sprawca w chwili zawierania umowy planował, że nie będzie uiszczał świadczeń wynikających z zawartej umowy i świadomie wprowadził w błąd drugą stronę np. co do swoich możliwości płatniczych, aby uzyskać korzyść majątkową. Przestępstwo to jest ścigane przez policję i prokuraturę z urzędu, co oznacza, że postępowanie zostaje wszczęte z chwilą złożenia zawiadomienia o przestępstwie przez pokrzywdzonego lub jakąkolwiek inną osobę. Karą za popełnienie takiego czynu jest pozbawienie wolności w wymiarze od 6 miesięcy do 8 lat.

Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika