Wymogi dla blaszanego garażu
Pytanie:
"Chciałabym postawić obok budynku, w którym mam lokatorskie mieszkanie, garaż wolnostojący z blachy, do montażu. Co muszę zrobić, jakie zgody uzyskać (dotyczące samego garażu i terenu, na którym by stanął) i od kogo, aby nikt po tygodniu nie kazał mi go demontować?"
Odpowiedź prawnika: Wymogi dla blaszanego garażu
Należy sprawdzić, czy na danym terenie w ogóle można coś wybudować. Dane w tej materii zawiera miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Jeżeli nie ma go w gminie, trzeba wystąpić do wójta/burmistrza/prezydenta o decyzje o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, chyba ze takowa juz została wydana dla tego terenu.
Sporna jest kwestia, czy budowa garażu blaszanego wymaga pozwolenia na budowę, czy tylko zgłoszenia zamiaru budowy. Wydaje sie, że jeżeli powierzchnia garażu nie przekroczy 25 m2, to można go uznać za parterowy, wolnostojący budynek gospodarczy. W takiej sytuacji należy zgłosić zamiar jego budowy. Pozwolenie na budowę wydaje właściwy miejscowo starosta powiatowy. Jemu tez zgłasza sie zamiar budowy.
Trzeba oczywiście posiadać prawo do postawienia garażu na danym gruncie (tzn. być właścicielem albo użytkownikiem wieczystym, mieć zgodę właściciela etc.) Zarówno do wniosku o wydanie decyzji o pozwoleniu na budowę, jak i do zgłoszenia należy dołączyć oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością. Oświadczenie takie składa sie pod rygorem odpowiedzialności karnej. Poza tym budowa na cudzym gruncie bez pozwolenia może spowodować, iż właściciel na drodze sadowej będzie dochodził swoich praw.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?