Wynagrodzenie dla członków Rady Nadzorczej

Pytanie:

Dnia 8 czerwca 2012r. X spółka z ograniczoną odpowiedzialnością przekształciła się w X spółkę akcyjną (wpis do KRS). 6 lipca odbyło się pierwsze posiedzenie Rady Nadzorczej tej spółki. W najbliższym czasie (tj. początek sierpnia) ma odbyć się posiedzenie Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy, na którym przyjęta będzie uchwała ws.: ustalenia wynagrodzenia dla członków Rady Nadzorczej. Kiedy X spółka akcyjna powinna wypłacić członkom Rady Nadzorczej wynagrodzenie za pierwsze posiedzenie Rady, które odbyło się 6 lipca, skoro nie ma jeszcze uchwały Walnego Zgromadzenia ws.: wysokości wynagrodzenia dla członków Rady Nadzorczej; czy należy wypłacić je już teraz w lipcu, czy dopiero po przyjęciu uchwały Walnego Zgromadzenia w tej sprawie?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Rada nadzorcza jest obowiązkowym organem w spółce akcyjnej, natomiast nie musi zostać powołana w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością (obligatoryjne jest to tylko w niektórych przypadkach). Członkom rady nadzorczej przysługuje zwrot kosztów związanych z udziałem w pracach rady. Członkom rady nadzorczej może zostać przyznane wynagrodzenie. Wynagrodzenie określa statut lub uchwała walnego zgromadzenia. Jeśli w spółce z o.o. nie funkcjonowała rada nadzorcza i nie obowiązywała uchwała, to nie ma podstaw aby wypłacić członkom rady nadzorczej wynagrodzenie. Będzie to możliwe dopiero po podjęciu stosownej uchwały. W uchwale będzie można także postanowić, że dopuszczalne jest wsteczne wypłacenie wynagrodzenia.

Natomiast jeśli w spółce z o.o. funkcjonowała rada nadzorcza, to można powołać się na art. 552 Kodeksu spółek handlowych, zgodnie z którym spółka przekształcana staje się spółką przekształconą z chwilą wpisu spółki przekształconej do rejestru. W takiej sytuacji dopuszczalne byłoby wypłacenie wynagrodzenia w wysokości obowiązujące w spółce z o.o.

Podsumowując, jeśli w spółce z o.o. nie funkcjonowała rada nadzorcza, to wypłata będzie dopuszczalna dopiero po podjęciu uchwały. Natomiast jeśli rada nadzorcza funkcjonowała w spółce z o.o., to można wypłacić wynagrodzenie przysługujące w dotychczasowej wysokości.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE: