Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Sposób ustalenia lub wysokość wynagrodzenia za czynności pośrednictwa w obrocie nieruchomościami określa umowa pośrednictwa. W razie nieokreślenia wynagrodzenia w umowie, przysługuje wynagrodzenie zwyczajowo przyjęte w danych stosunkach.
Odwołanie się do zwyczajów jest możliwe tylko wtedy, gdy występują one powszechnie w określonych stosunkach umownych i są akceptowane w obrocie. Jeśli w umowie pośrednictwa określono niewspółmiernie wysokie wynagrodzenie pośrednika od zleceniodawcy, może on żądać zmniejszenia wysokości wynagrodzenia. Oprócz wynagrodzenia pośrednik może domagać się zwrotu wydatków, jeżeli umowa pośrednictwa zawiera w tej sprawie postanowienia. W braku takich postanowień, uzasadnione będzie żądanie zwrotu wydatków, gdy zlecenie będzie wymagać wykonania wielu czynności przygotowawczych i ustaleń wykraczających poza typowe umowy pośrednictwa. Jednakże w takim wypadku wydatki muszą być racjonalnie uzasadnione, a ich wysokość powinna być stosownie do okoliczności sprawy odpowiednio umiarkowana.
Pośrednik może prowadzić zlecenie na rzecz kilku osób tj. sprzedającego nieruchomość i kupującego nieruchomość. Jeśli doszło do zawarcia umowy przez te strony może domagać się wynagrodzenia od obu podmiotów. Są biura pośrednictwa, które wynagrodzenie biorą tylko od kupujących. Kwestie te reguluje umowa pośrednictwa.