Wynagrodzenie za korzystanie z wspólnej rzeczy

Pytanie:

"Czy zasadne jest żądanie współwłaściciela posesji - czynszu dzierżawnego od drugiego współwłaściciela za prowadzenie działalności gospodarczej na terenie współwłasności, jeżeli w chwili obecnej działalność nie jest już prowadzona? Czy istnieje jakiś okres przedawnienia?"

Odpowiedź prawnika: Wynagrodzenie za korzystanie z wspólnej rzeczy

Współwłaściciel nieruchomości może żądać od drugiego współwłaściciela opłat za używanie nieruchomości współnej. Może to dotyczyć okresu, w którym nieruchomość wspólna była uzywana do prowadzenia działalności gospodarczej przez drugiego współwłaściciela. Jeżeli w trakcie prowadzenia działalności opłaty takie nie były uiszczane, można domagać się ich po zakończeniu prowadzenia działalności gospodarczej. Roszczenia te ulegają przedawnieniu po upływie 10 lat, jeżeli nie są one związane z prowadzeniem działalności gospodarczej - jeżeli więc współwłaściciel nie prowadzi działalności gospodarczej, taki termin przedawnienia obowiązuje.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika