Wynagrodzenie za zniesienie służebności

Pytanie:

"Czy w procesie o zniesienie służebności odszkodowanie może być liczone zasadą ekwiwalentności, a więc na podstawie kosztu urządzenia drogi (niwelacja gruntu, utwardzenie żwirem, itp.)? Dotychczasowa służebność nie była urządzona."

Odpowiedź prawnika: Wynagrodzenie za zniesienie służebności

Art. 294 kodeksu cywilnego stanowi, że właściciel nieruchomości obciążonej może żądać zniesienia służebności gruntowej za wynagrodzeniem, jeżeli wskutek zmiany stosunków służebność stała się dla niego szczególnie uciążliwa, a nie jest konieczna do prawidłowego korzystania z nieruchomości władnącej. Jeżeli służebność gruntowa utraciła dla nieruchomości władnącej wszelkie znaczenie, właściciel nieruchomości obciążonej może żądać zniesienia służebności bez wynagrodzenia.

Wysokość wynagrodzenia nie jest automatycznie pochodną zasady pełnej ekwiwalentności. Co do zasady wynagrodzenie ma stanowić ekwiwalent dla właściciela nieruchomości władnącej. Przy ustalaniu tego wynagrodzenia nie bez znaczenia jest rodzaj i rozmiar uszczerbku. W zależności od konkretnych okoliczności podstawą obliczenia wynagrodzenia może być, w pewnej rozsądnej skali, roczna wartość tego uszczerbku, ustalona przez biegłego, jeżeli obliczenie wymaga wiadomości specjalnych. Wynagrodzenie powinno być z reguły zasądzone w formie jednorazowego świadczenia pieniężnego, które może być rozłożone na raty, jeżeli jego wysokość jest znaczna, a zapłata jednorazowa przekraczałaby możliwości finansowe właściciela nieruchomości obciążonej. Przy ustalaniu wynagrodzenia istotne znaczenie może mieć zasada słuszności.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika