Wynajmujący a pełnomocnik

Pytanie:

Właścicielka domu udzieliła pełnomocnictwa (w formie aktu notarialnego) swojemu synowi m.in. do wynajmowania domu. Ma on zawrzeć zarówno umowę najmu jak i sprawdzać, czy dom jest wynajmowany zgodnie z umową, np. czy nie mieszka tam więcej osób. W umowie będzie on wpisany jako osoba, która działa w imieniu i na rzecz swojej mamy. Stosowane jest również w umowach nazewnictwo typu: Wynajmujący, Najemca. Kto w tej sytuacji jest tytułowany Wynajmującym - syn (pełnomocnik), czy matka (właścicielka)? Czy inne osoby, które będą z Najemcą zamieszkiwać w wynajmowanym domu, powinny być wymienione z imienia i nazwiska? Czy wynajęcie domu na czas budowy własnego domu jest wynajmem okazjonalnym?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Zgodnie z art. 95  kodeksu cywilnego czynności prawnej można dokonać przez przedstawiciela (np. pełnomocnika). Czynność prawna dokonana przez przedstawiciela w granicach umocowania pociąga za sobą skutki bezpośrednio dla reprezentowanego (udzielającego pełnomocnictwa).

W związku z powyższym w przedmiotowej sprawie matka i najemca są stronami w umowie najmu, z kolei syn (pełnomocnik matki) reprezentuje jedynie matkę w niniejszej czynności prawnej. Wynajmującym jest więc matka, reprezentowana przez syna i właśnie w ten sposób, trzeba to wskazać w umowie najmu.

Ustawa nie nakłada obowiązku wymieniania osób zamieszkujących z najemcą w wynajmowanym lokalu, stąd nie ma obowiązku umieszczania tych danych nie jest obowiązkowe. W kwestii umowy najmu proponujemy zapoznanie się z artykułem zatytułowanym Umowa najmu lokalu - jak bezpiecznie ją zawrzeć? Podstawowe obowiązki wynajmującego i najemcy

W przedmiotowej sprawie najem nie będzie miał charakteru najmu okazjonalnego, albowiem właściciel możne zawrzeć umowę najmu okazjonalnego, jeżeli z jakiegoś powodu przejściowo nie będzie mógł korzystać ze swojego lokalu mieszkalnego. Z przedstawionej sytuacji nie wynika, iż właścicielka mieszkania nie korzysta przejściowo z nieruchomości. Więcej informacji na temat najmu okazjonalnego znajduje się w odpowiedzi zatytułowanej Najem okazjonalny

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

NA SKÓTY