Wyodrębnienie lokalu przez współwłaściciela

Pytanie klienta:

""Czy jeden ze współwłaścicieli kamienicy, będącej przedmiotem współwłasności ułamkowej kilku osób, może samodzielnie i bez zgody pozostałych właścicieli wyodrębnić własność lokalu mieszkalnego w tej kamienicy? Nadmieniam, że właściciel ten, za wcześniejszą zgodą pozostałych współwłaścicieli tej nieruchomości, zamieszkuje w tym lokalu, a jego powierzchnia proporcjonalnie odpowiada mniej więcej udziałowi tego współwłaściciela we własności nieruchomości.""

Odpowiedź prawnika:

Zgodnie z ustawą o własności lokali, odrębną własność lokalu można ustanowić w drodze umowy, a także jednostronnej czynności prawnej właściciela nieruchomości albo orzeczenia sądu znoszącego współwłasność. Jeden ze współwłaścicieli nie mógł poprzez jednostronbną czynność prawną ustanowić dla siebie odrębnej własności lokalu znajdującego się w nieruchomości wspólnej. Możliwe jest to tylko poprzez umowę pomiędzy współwłaścicielami albo poprzez zniesienie współwłasności przez sąd.

Michał Włodarczyk - Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.