Wypełnienie umowy in blanco

Pytanie:

"Czy wpisanie sobie odpowiadającej treści do umowy o świadczenie usług - bez wiedzy drugiej strony, na blankiecie umowy, na której wcześniej uzyskało się tylko podpis drugiej strony można nazwać podrobieniem dokumentu? Podpis uzyskano na umowie o świadczenie usług - in blanco."

Odpowiedź prawnika: Wypełnienie umowy in blanco

Opisane w pytaniu działanie nie stanowi przestępstwa, nie jest to podrobienie dokumentu. Czyn ten dotyczy bowiem podrobienia dokumentów urzędów, a tu mamy do czynienia z dokumentem prywatnym. Należy jednak w tym miejscu rozważyć kwestię, czy umowa o świadczenie usług w ogóle została zawarta. Umowa zostaje zawarta, jeżeli można mówić o zgodnej woli obu stron. Zgodna wola nie dotyczy tylko samej chęci zawarcia umowy i określenia kontrahenta, lecz obejmuje także treść umowy. W związku z tym wręczenie danej osobie blankietu ze swoim podpisem i wypełnienie przez nią tego blankietu bez zupełnie żadnego porozumienia obu osób co do treści, nie wystarcza do zawarcia umowy.

Podstawowym problemem w tej sytuacji pozostają kwestie dowodowe. Dokument prywatny stanowi dowód tego, że osoba, która go podpisała, złożyła oświadczenie zawarte w dokumencie.  Aby udowodnić, że osoba, która wydała blankiet  nie zawarła umowy o treści wskazanej w dokumencie, konieczny jest tzw. dowód przeciwko osnowie dokumentu. Dowód ze świadków lub z przesłuchania stron przeciwko osnowie lub ponad osnowę dokumentu obejmującego czynność prawną może być dopuszczony między uczestnikami tej czynności tylko w wypadkach, gdy nie doprowadzi to do obejścia przepisów o formie zastrzeżonej pod rygorem nieważności i gdy ze względu na szczególne okoliczności sprawy sąd uzna to za konieczne.


Michał Włodarczyk

Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • guyigh 2012-03-28 15:41:43

    ikfgtcyi


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika