Terminy wypowiedzenia umowy najmu

Pytanie:

"Jaki jest okres wypowiedzenia umowy najmu lokalu mieszkalnego zawarta na czas nieoznaczony? "

Odpowiedź prawnika: Terminy wypowiedzenia umowy najmu

Jeżeli czas trwania najmu lokalu nie jest oznaczony, a czynsz jest płatny miesięcznie, najem można wypowiedzieć najpóźniej na trzy miesiące naprzód na koniec miesiąca kalendarzowego.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Magdalena 2020-10-13 17:37:34

    Dziwne, że przytaczacie w odpowiedzi przepis wygodniejszy dla wynajmującego mieszkanie a nie dla najemcy czyli art 688 KC , a nie przepis , który pozostaje z nim w sprzeczności czyli art 673 KC , który w paragrafie drugim wyraźnie mówi , ze trzymiesięczny okres wypowiedzenia obowiązuje jeżeli czynsz jest płatny w odstępach większych niż miesiąc Art. 673. § 1. Jeżeli czas trwania najmu nie jest oznaczony, zarówno wynajmujący, jak i najemca mogą wypowiedzieć najem z zachowaniem terminów umownych, a w ich braku z zachowaniem terminów ustawowych. § 2. Ustawowe terminy wypowiedzenia najmu są następujące: gdy czynsz jest płatny w odstępach czasu dłuższych niż miesiąc, najem można wypowiedzieć najpóźniej na trzy miesiące naprzód na koniec kwartału kalendarzowego; gdy czynsz jest płatny miesięcznie - na miesiąc naprzód na koniec miesiąca kalendarzowego; gdy czynsz jest płatny w krótszych odstępach czasu - na trzy dni naprzód; gdy najem jest dzienny - na jeden dzień naprzód. § 3. Jeżeli czas trwania najmu jest oznaczony, zarówno wynajmujący, jak i najemca mogą wypowiedzieć najem w wypadkach określonych w umowie.

  • "wlascicielka -na 2014-12-29 13:14:39

    To jest najbardziej sprzyjajaca przestepcom-zlodziejom gminnych komunalnych lokali ustawa!!!! pulsie! terminy tak wszystko w porzadku - ale moze to tylko wlasciciel - nie zlodziej uchodzacy za wlasciciela z dokumentami sfalszowanymi przez urzednikow i przy ih pomocy. to tyle co do polskiego wymiaru sprawiedliwosci i rzeczywistosci - paranoja!ie napisano w niej, ze strona w stosunku do najemcy gminnego jest gmina!!!! W moim przypadku zlodzieje - przy pomocy niektorych urzednikow wystepuja w sprawie jako "wlasciciele" nigdy nie majac praw do wlasnosci mojego mieszkania i nigdy nie wykupujac mojego mieszkania Mokotow w Warszawie - 130 m2.!!!!! Sedziowie nic sobie nie robia z tego, ze apeluje, ze pisze, ze staram sie o wykupienie!!!! Przestepczosc wiele ma imion - alee w tym wypadku to skandal i zlodziejstwo z urzednicza reka n

  • Karol 2012-01-05 20:53:37

    Witam, umowę najmu mieszkania mam na czas określony od 01-12-2011r. do 31-09-2012r. z miesięcznym okresem wypowiedzenia ... (wiem, że dziwna umowa na czas określony a z okresem wypowiedzenia, ale i mi i wynajmującemu tak było wygodniej) :) w dniu 03-01-2012r. dostałem wypowiedzenie i tu moje pytanie ... Czy okres wypowiedzenia jest skuteczny na dzień 03-02-2012r. czy na 29-02-2012r? Pozdrawiam Karol


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika