Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Zgodnie z art. 86 kodeksu postępowania cywilnego strony i ich organy lub przedstawiciele ustawowi mogą działać przed sądem osobiście lub przez pełnomocników. Udział pełnomocnika nie wyłącza udziału samej strony. Dlatego strona mająca ustanowionego pełnomocnika procesowego może osobiście występować na rozprawach oraz samodzielnie składać pisma procesowe. Jedynie w postępowaniu przed Sądem Najwyższym istnieje obowiązek zastępstwa stron przez adwokatów lub radców prawnych, ale w postępowaniu odwoławczym, przed sądem drugiej instancji takiego obowiązku nie ma.
Sąd sporządza uzasadnienie wyroku i przesyła go stronie na wniosek złożony w terminie tygodniowym od dnia ogłoszenia sentencji wyroku.
Odwołanie należy wnieść do sądu, który wydał zaskarżony wyrok w terminie dwóch tygodni od dnia doręczenia przez sąd wyroku wraz z uzasadnieniem.
Jeżeli nie chce Pan na dalszym etapie postępowania sądowego korzystać z pomocy prawnej radcy prawnego, który Pana reprezentował, może Pan wypowiedzieć pełnomocnictwo. Jeśli nie wypowie Pan pełnomocnictwa, pełnomocnik będzie mógł nadal stawać przed sądem oraz składać pisma w Pana imieniu również w postępowaniu odwoławczym. Aby wypowiedzieć pełnomocnictwo, mocodawca składa pełnomocnikowi oświadczenie o odwołaniu pełnomocnictwa. Dla tej czynności należy dochować formy pisemnej. Aby jednak wypowiedzenie pełnomocnictwa wywołało skutek prawny wobec sądu, należy zawiadomić o tym fakcie sąd.