Wypowiedzenie pełnomocnictwa procesowego
Pytanie:
"Zmuszona jestem cofnąć pełnomocnictwo mojemu zastępcy procesowemu. Czy w piśmie do adwokata mam uzasadnić swoją decyzję? Byłoby to dla mnie niezręczne, ponieważ pismo to będzie przekazane drugiemu adwokatowi jako podstawa do przejęcia sprawy."
Odpowiedź prawnika: Wypowiedzenie pełnomocnictwa procesowego
Wypowiedzenie pełnomocnictwa jest dopuszczalne w każdym czasie, jeśli jednak sąd nie zostanie o nim zawiadomiony, skutkuje ono tylko w stosunku wewnętrznym łączącym pełnomocnika i mocodawcę. Zawiadomienia o wypowiedzeniu pełnomocnictwa przez mocodawcę może skutecznie dokonać zarówno sama strona, jak i jej dotychczasowy pełnomocnik procesowy.
Wypowiedzenie pełnomocnictwa może nastąpić w formie pisemnej lub ustnej przez złożenie oświadczenia przed sądem i wciągnięcie go do protokołu sądowego, niezależnie od formy, w jakiej dane pełnomocnictwo zostało udzielone. Nie jest wymagane żadne uzasadnienie podjętej decyzji w sprawie wypowiedzenie pełnomocnictwa procesowego.
Oświadczenie o wypowiedzeniu pełnomocnictwa powinno być jednoznaczne i stanowcze. Pamiętać należy, że ustanowienie dalszego pełnomocnika nie oznacza więc wypowiedzenia pełnomocnictwa poprzedniemu pełnomocnikowi, jeżeli jednak strona korzystająca z pomocy adwokata (radcy prawnego) z urzędu ustanowi w tej samej sprawie pełnomocnika z wyboru, będzie to równoznaczne z wypowiedzeniem pełnomocnictwa adwokatowi (radcy prawnemu) z urzędu.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?