Wypowiedzenie umowy użyczenia lokalu

Pytanie:

"W budynku należącym do jednego właściciela zamieszkuje w jednym z pomieszczeń lokator- mieszka nieodpłatnie, czyli jak rozumiem tytułem prawnym uprawniającym go do mieszkania jest umowa użyczenia. Użyczenie może być na czas oznaczony i nieoznaczony. W opisywanej sytuacji umowa została zawarta kilkanaście lat temu - ustnie. Człowiek ten miał zamieszkiwać jako dozorca tego budynku. W ostatnich latach zmienił się właściciel budynku - przejął ten budynek razem z dozorcą. W końcu tego roku dozorowanie tego budynku straci sens. Co w tej sytuacji może zrobić właściciel? Czy może wypowiedzieć umowę użyczenia? Czy została ona zawarta na czas nieoznaczony, jeśli kilkanaście lat temu nie wiedziano jakie będą dalsze losy budynku? Czy raczej traktować ją jako umowę na czas określony, do dnia, kiedy zakończy się potrzeba dozorowania budynku? Czy przy wypowiedzeniu właściciel budynku powinien znaleźć mieszkanie zastępcze dla tego lokatora? "

Odpowiedź prawnika: Wypowiedzenie umowy użyczenia lokalu

O tym, czy umowa została zawarta na czas nieokreślony lub określony stanowi jej treść, a nie okoliczności faktyczne mające miejsce w czasie trwania umowy. Umowa jest zawarta na czas określony jeśli podaje termin, do którego obowiązuje. Najczęściej jest to konkretna data. W powyższym przypadku jednak najprawdopodobniej umowa została zawarta na czas nieokreślony. Obecny właściciel może wypowiedzieć umowę użyczenia. Znajdzie przy tym zastosowanie ustawa o ochronie lokatorów.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika