Wypowiedzenie warunków użytkowania gruntu

Pytanie:

"Mam działkę w wieczystym użytkowaniu. W grudniu 2004 UM wypowiedział mi warunki proponując nowe. Zrobił to jednak z błędem (chyba mają bałagan). Błąd polega na tym, że jest zły adres korespondencyjny, zły jest adres położenia dzierżawionych gruntów w samej treści wypowiedzenia, ba jest nawet zły adres w sporządzonej przez UM wycenie - jest Upalna 1, a powinno być Upalna 3 (taki, właściwy adres jest w ewidencji gruntów naszego urzędu); inne dane jak właściciel i numer geodezyjny działki są prawidłowe. Czy na takiej podstawie mogę złożyć odwołanie o uznanie tego wypowiedzenia za nieważne, bo nie dotyczy mojej działki na Upalnej3?"

Odpowiedź prawnika: Wypowiedzenie warunków użytkowania gruntu

Rozwiązanie umowy o oddanie gruntu w użytkowanie wieczyste może nastąpić w wyniku upływu terminu albo przed jego upływem, jeżeli użytkownik korzysta z nieruchomości w sposób sprzeczny z ustalonym sposobem. Gmina może więc żądać rozwiązania umowy tylko w powyższym przypadku. W razie rozwiązania umowy zwraca się pierwszą opłatę wniesioną z tytułu użytkowania wieczystego oraz sumę opłat rocznych wniesionych z tego tytułu za niewykorzystany okres użytkowania wieczystego. Opłaty te podlegają waloryzacji.

Innym rozwiązaniem jest to, że opisane w pytaniu wypowiedzenie może dotyczyć aktualizacji opłaty rocznej z tytułu użytkowania wieczystego. Taka zmiana jest możliwa nie częściej niz raz w roku i pod warunkiem, ze wartość nieruchomości uległa zmianie.

Aktualizacji opłaty rocznej dokonuje się z urzędu albo na wniosek użytkownika wieczystego nieruchomości gruntowej, na podstawie wartości nieruchomości gruntowej określonej przez rzeczoznawcę majątkowego.

W celu zmiany wysokości opłaty rocznej gmina powinna na piśmie wypowiedzieć dotychczasową opłatę do końca bieżącego roku i przesłać nową ofertę. W wypowiedzeniu należy wskazać sposób obliczenia nowej wysokości opłaty i pouczyć użytkownika wieczystego o sposobie zakwestionowania wypowiedzenia.

W ciągu trzydziestu dni od otrzymania wypowiedzenia użytkownik wieczysty może złożyć do samorządowego kolegium odwoławczego wniosek. Wniosek dotyczy ustalenia, że aktualizacja jest nieuzasadniona w całości lub w podanej wysokości. We wniosku nie można natomiast żądać stwierdzenia nieważności wypowiedzenia ze względu na nieistotne błędy. Jednak błędne oznaczenie nieruchomości może świadczyć o tym, że opinia rzeczoznawcy majątkowego dotyczyła innej nieruchomości i to może być podstawa stwierdzenia braku zasadności podwyższenia opłaty rocznej.

Nieprawidłowe oznaczenie adresu może oznaczać, iż nie nastąpiło prawidłowe doręczenie pisma i nie rozpoczyna się bieg 30-dniowego terminu na złożenie odwołania. Jednak z treści pytania wynika, ze adresat zapoznał się z treścią wypowiedzenia. Jeżeli użytkownik nie złoży odpowiedniego wniosku obowiązuje go opłata w nowej wysokości.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika