Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Nie jest dla nas do końca jasne, dlaczego powołują się Państwo na przepis art. 23 [1] kp, który mówi przejściu zakładu pracy lub jego części na innego przedsiębiorcę. Z treści pytania nie wynika bowiem, że mamy do czynienia z takim przejściem. Przepis ten dotycz sytuacji, w którym zakład pracy (upraszczając; przedsiębiorstwo) jest sprzedawane przez innemu podmiotowi, wnoszone jako aport do spółki czy nabywane w inny sposób.
W opisanej sytuacji należy raczej rozważyć do art. 42 § 4, zgodnie z którym wypowiedzenie dotychczasowych warunków pracy lub płacy nie jest wymagane w razie powierzenia pracownikowi, w przypadkach uzasadnionych potrzebami pracodawcy, innej pracy niż określona w umowie o pracę na okres nie przekraczający 3 miesięcy w roku kalendarzowym, jeżeli nie powoduje to obniżenia wynagrodzenia i odpowiada kwalifikacjom pracownika. Jednak nie można odnosić się w tej sytuacji do przytoczonego wyżej przepisu, ponieważ dotyczy on powierzenia pracy wykonywanej cały czas na rzecz pracodawcy.
W opisanej sytuacji wynagrodzenie powinien wypłacać ten zakład pracy, który zatrudnia pracownika. Powinno więc nastąpić rozwiązanie stosunku pracy z byłym pracodawcą i nawiązanie go z nowym. Istnienie przedstawionej w pytaniu sytuacji rodzi też pytanie o naruszenie przepisów ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. W przypadku bowiem tzw. pracownika tymczasowego pracodawcą jest agencja, a tzw. pracodawcą użytkownikiem zakład, w którym wykonuje pracę dana osoba. Taka działalność jednak wymaga spełnienia szeregu warunków, w szczególności wpisu do rejestru.