Wyprowadzenie się lokatora przed upływem umowy

Pytanie klienta:

""Czy wyprowadzenie się z wynajmowanego lokalu najemcy (studenta), z którym została zawarta umowa najmu kwatery studenckiej na czas oznaczony (rok) w trakcie tego okresu, powoduje jej rozwiązanie, czy też umowa nadal obowiązuje? Jak traktować sytuację gdy najemca wyprowadza się z lokalu przed upływem czasu na który została zawarta umowa najmu, uzasadniając to głośnym zachowaniem współnajemców. Czy wynajmujący w przedstawionych wyżej przypadkach opuszczenia lokalu przez najemcę, może dochodzić od niego zapłaty czynszu - do końca okresu, na który została zawarta umowa - mimo, że nie zajmuje już wynajętego lokalu?""

Odpowiedź prawnika:

Jeżeli umowa najmu została zawarta na czas oznaczony, a nie została ona rozwiązana za porozumieniem stron  trwa ona nadal. Fakt wyprowadzenie się studenta nie ma w tej sytuacji znaczenia. W sytuacji tej można żądać od najemcy zapłaty czynszu za okres, który pozostał do końca umowy.

Odnosząc się natomiast do powodu, z którego student się wyprowadził – jeżeli student ten zajmował wspólny pokój wraz z innymi współlokatorami, którzy zakłócali porządek, w taki sposób, że korzystanie z lokalu stało się niemożliwe,  ewentualnie, naszym zdaniem, student mógłby, po uprzednim wezwaniu właściciela do usunięcia naruszeń,  wypowiedzieć umowę ze skutkiem natychmiastowym.

Studiujący mógł poprosić wynajmującego o rozwiązanie wypowiedzenie umowy najmu lokatorom, którzy zakłócają porządek. Ponadto, jeżeli lokator wykracza w sposób rażący lub uporczywy przeciwko porządkowi domowemu, czyniąc uciążliwym korzystanie z innych lokali w budynku, inny lokator lub właściciel innego lokalu w tym budynku może wytoczyć powództwo o rozwiązanie przez sąd stosunku prawnego uprawniającego do używania lokalu i nakazanie jego opróżnienia.