Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Sąd cywilny jest związany prawomocnym wyrokiem skazującym w zakresie ustaleń dokonanych przez sąd karny co do popełnienia przestępstwa. Sąd rozwodowy nie jest związany innymi, niż powyższe, okolicznościami. Musi więc samodzielnie dokonać oceny, czy popełnienie na szkodę współmałżonka przestępstwa miało wpływ na rozkład pożycia małżeńskiego i uzasadnia uznanie jego winy za rozpad małżeństwa.
Dobro dzieci w przypadku sprawy rozwodowej ich rodziców znajduje najmocniejszy wyraz w przepisie, który stanowi o niedopuszczalności rozwodu, jeżeli w jego następstwie miałoby ucierpieć dobro wspólnych małoletnich dzieci małżonków albo jeżeli z innych względów orzeczenie rozwodu byłoby sprzeczne z zasadami współżycia społecznego. Rozwód nie jest również dopuszczalny, jeżeli żąda go małżonek wyłącznie winny rozkładu pożycia, chyba że drugi małżonek wyrazi zgodę na rozwód albo że odmowa jego zgody na rozwód jest w danych okolicznościach sprzeczna z zasadami współżycia społecznego.
Sąd powierzając władzę rodzicielską jednemu z rodziców bierze pod uwagę wyłącznie dobro dzieci. Nie ma bezpośredniego znaczenia to, które z małżonków jest winne rozkładu pożycia. Sad w żadnym wypadku nie może „karać” małżonka winnego rozkładu pożycia przez powierzenie opieki nad dziećmi drugiemu małżonkowi. Taki argument w ogóle nie ma racji bytu.
Warto jednak pamiętać, że okoliczności pochodzące od jednego z małżonków, będące przyczyną rozpadu małżeństwa i stanowiące winę tego małżonka za jego rozpad, mogą być jednocześnie okolicznościami przemawiającymi za tym, iż nie powinna być powierzona władza rodzicielska temu rodzicowi. Przykładem może być uzależnienie tego rodzica od alkoholu lub innych środków odurzających.
Sąd rozstrzyga o powierzeniu wykonywania władzy rodzicielskiej zgodnie z interesem dzieci, mając na względzie między innymi wiek i płeć dziecka, wspólne wychowanie kilku dzieci, fakt dotychczasowego wychowywania dziecka tylko przez jednego z małżonków i możliwość zaburzeń psychicznych u dziecka w razie zmiany dotychczasowych warunków, w jakich było wychowywane. Powyższe okoliczności są pierwszoplanowe dla oceny, któremu z rodziców powierzyć opiekę.
Natomiast sytuacja materialna rodziców nie może być czynnikiem decydującym o powierzeniu wykonywania władzy rodzicielskiej. Samo tylko lepsze położenie materialne jednego z rodziców nie może decydować o powierzeniu mu pieczy nad osobą dziecka. Co do mieszkania, to jeśli jest ono wspólnym mieszkaniem małżonków, to sąd może przydzielić matce opiekę nad dziećmi oraz orzec o przyznaniu tego mieszkania żonie. Przede wszystkim jednak sąd będzie musiał rozważyć jaki wpływ na dobro dzieci ma fakt oskarżenia ich matki o fałszowanie podpisu. Ocena tego stanu nie jest możliwa bez bardzo dokładnego zapoznania się ze wszystkimi okolicznościami towarzyszącymi tej sprawie. Jeśli jednak postępowanie przeciwko żonie zostanie umorzone, to sprawa ta nie powinna mieć dla sądu rozwodowego znaczenia.