Wystąpienie ze spółki

Pytanie:

"Jestem wspólnikiem spółki z o.o. oraz jednocześnie członkiem jej zarządu - pełnię funkcję wiceprezesa. Chcę wystąpić z tej spółki - nie chcę być jej współnkiem ani członkiem zarządu, chcę zrezygnować z funkcji wiceprezesa. Jakie czynności muszę wykonać po kolei i w jakiej formie (czy w formie aktu notarialnego), aby moja rezygnacja była prawnie skuteczna? Jakie oświadczenia muszę złożyć? Co będzie z posiadanymi przeze mnie udziałami?"

Odpowiedź prawnika: Wystąpienie ze spółki

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest spółką kapitałową, ma osobowość prawną, stąd kwestia, kto jest jej wspólnikiem jest mniej istotna niż przy spółkach osobowych (np. spółce jawnej). Wyraża się to w zasadzie, że wspólnik może dowolnie zbyć swój udział lub jego część lub ustanowić na nim prawo zastawu. W ten sposób dana osoba przestaje być wspólnikiem w spółce. Udział może nabyć osoba z zewnątrz, jak również jeden ze wspólników pozostających w spółce. Jednakże prawo przewiduje możliwość zmiany tej zasady w umowie spółki. Wszystko więc zależy od jej treści, która może zawierać postanowienie ograniczające możliwość rozporządzania udziałem w szczególności przez nakaz otrzymania zgody od spółki. Zgoda taka jest wydawana przez zarząd w formie pisemnej. W razie odmowy można skierować sprawę do sądu rejestrowego o zastąpienie zgody. Jest to zasadne, gdy istnieją ku temu ważne powody. Zgoda spółki na zbycie udziału jest też konieczna, jeśli dany wspólnik został zobowiązany do powtarzających się świadczeń niepieniężnych. Umowa spółki może jednak postanawiać, że nie jest to wymagane. W okresie trzech lat od sprzedaży spółka ma roszczenie do byłego wspólnika (zbywcy udziału) o należne z udziału świadczenia. Zbycie udziału powinno nastąpić w formie pisemnej z notarialnie poświadczonymi podpisami. Wystąpienie ze spółki nie pociąga za sobą automatycznie rezygnacji z funkcji członka zarządu. W razie wystąpienia z organu spółki stosuje się odpowiednio przepisy o zleceniu. Można odstąpić od pełnienia funkcji w każdym czasie. Rezygnacja następuje przez złożenie oświadczenia zarządowi w dowolnej formie. Jeśli jednak funkcja była pełniona odpłatnie, a wypowiedzenie nastąpiło bez ważnych powodów, członek zarządu będzie odpowiadał wobec spółki za wyrządzoną w następstwie tego szkodę.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Iza 2022-02-19 19:54:17

    Witam, jestem współudziałowcem sp zoo. Posiadam 4%. Nie mam zadnych dokumentów dotyczacych spółki, wyjscie z niej jest mi utrudniane. Co moge zrobic w takiej sytuacji?

  • TERESA 2020-03-29 17:37:23

    jak długo trwa wystapienie ze społki z.o.o,,członek miał 1% udziałow,w grudniu 22 ubr,podpisał odpowiednie dokumenty na wyjscie ze spółki,,do chwili obecnej mineło ponad trzy . miesiace cisza ,,,,prezes spółki tłumaczy ze sprawa utkneła w SADZIE,,,,

  • A 2017-09-03 19:55:06

    Witam Jestem wspólnikiem w Spółce zo.o. oraz pełnię funkcję Prezesa, posiadam 50% udziałów.Od roku firma nie prowadzi żadnych przedsięwzięć, firma nie zarabia, a ja ponoszę koszty rozliczania rocznego firmy.Chcę opuścic firmę , ale wspólnik złośliwie nie pozwala mi na rezygnację. Chciałem umorzyć swoje udziały, do czego potrzebna jest zgoda Wspólnika, nie zgodził sie. Mamy zapis w umowie spółki, ze nie możemy odsprzedać udziałów osobom trzecim. Czy nie ma wyjścia z tej sytuacji? Jak mogę opuścić spółkę w sytuacji gdy Wspólnik robi wszystko aby do tego nie doszlo?


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika