Wzruszenie uchwały rady gminy

Pytanie:

"Zgłosiłem uwagi do projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego z uwagi na przeznaczenie mojej działki rolnej wyłącznie pod działalność usługową. Zażądałem rozszerzenia sposobu jej użytkowania o zabudowę jednorodzinną i możliwość zabudowy magazynowej. Urzędnicy w gminie zapewniali mnie że moje uwagi zostały w całości uwzględnione. Po publikacji uchwały rady gminy w Dzienniku Urzędowym województwa mazowieckiego okazało się, że zostałem oszukany, a moje uwagi nie zostały w pełni uwzględnione. Jako załącznik do uchwały Przewodniczący rady gminy złożył oświadczenie, że wpłynęło 15 uwag z czego 11 zostało uwzględnionych. Odmowa uwzględnienia pozostałych czterech została w załączniku omówiona. Ponieważ nie ma wśród nich mojego wniosku, z oświadczenia wynika jednoznacznie, że został uwzględniony. Czy w tej sytuacji mogę na drodze administracyjnej wzruszyć (unieważnić, wznowić postępowanie, stwierdzić nieważność) uchwałę rady gminy?"

Odpowiedź prawnika: Wzruszenie uchwały rady gminy

Zgodnie z art. 20 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, plan miejscowy uchwala rada gminy, po stwierdzeniu jego zgodności z ustaleniami studium, rozstrzygając jednocześnie o sposobie rozpatrzenia uwag do projektu planu oraz sposobie realizacji, zapisanych w planie, inwestycji z zakresu infrastruktury technicznej, które należą do zadań własnych gminy, oraz zasadach ich finansowania, zgodnie z przepisami o finansach publicznych. Część tekstowa planu stanowi treść uchwały, część graficzna oraz wymagane rozstrzygnięcia stanowią załączniki do uchwały.  Wójt, burmistrz albo prezydent miasta przedstawia wojewodzie uchwałę, o której mowa powyżej, wraz z załącznikami oraz dokumentacją prac planistycznych w celu oceny ich zgodności z przepisami prawnymi.

W tym miejscu należy również wskazać na przepis art. 28 w/w ustawy, zgodnie z którym, naruszenie zasad sporządzania studium lub planu miejscowego, istotne naruszenie trybu ich sporządzania, a także naruszenie właściwości organów w tym zakresie, powodują nieważność uchwały rady gminy w całości lub części. Na podstawie art. 52 § 3 ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, jeżeli ustawa nie przewiduje środków zaskarżenia w sprawie będącej przedmiotem skargi, skargę na akty lub czynności, o których mowa w art. 3 § 2 pkt 4 i 4a, można wnieść po uprzednim wezwaniu na piśmie właściwego organu - w terminie czternastu dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o wydaniu aktu lub podjęciu innej czynności - do usunięcia naruszenia prawa.
Jak więc wynika z powyższego  należy w ciągu 14 dni od dnia powzięcia wiadomości o podjętej uchwale wezwać radę gminy do jej zmiany lub uchylenia. Skargę można wówczas wnieść - zgodnie z przepisem art. 53 § 2 Prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia wezwania o usunięcie naruszenia prawa.

Jeżeli uważa Pan, że zostały naruszone Pańskie prawa, może Pan dochodzić tych praw na podstawie powyższych przepisów. Każdy, czyj interes prawny lub uprawnienie zostały naruszone uchwałą lub zarządzeniem podjętymi przez organ gminy w sprawie z zakresu administracji publicznej, może - po bezskutecznym wezwaniu do usunięcia naruszenia - zaskarżyć uchwałę lub zarządzenie do sądu administracyjnego.

W związku z powyższym, w pierwszej kolejności powinien Pan wezwać radę gminy do usunięcia naruszeń (rozpatrzenia wszystkich Pańskich wniosków), a po bezskutecznym upływie do ich usunięcia - wnieść skargę do wojewódzkiego sądu administracyjnego w sprawie stwierdzania nieważności uchwały rady gminy.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika