Zabezpieczenie widzenia z dzieckiem

Pytanie:

"Żona złożyła pozew rozwodowy 1,5 roku temu. Na czas trwania rozprawy rozwodowej wystąpiłem o wydanie postanowienia zabezpieczającego moje kontakty z córką. Mój wniosek dotyczył ustalenia spotkań w ciągu roku oraz wakacji i świąt. Sąd wydał niepełne postanowienie, gdyż nie wypowiedział się w jaki sposób mają wyglądać moje spotkania w okresie świąt i wakacji. Złożyłem wniosek (w grudniu 2004) o uzupełnienie wydanego postanowienia w w/w zakresie. Do dnia dzisiejszego nie zapadła żadna decyzja. W czasie kolejnych wakacji nie mogę zabrać dziecka z sobą, nie mogę spędzić świąt. Podobno żona złożyła wniosek o odroczenie sprawy rozwodowej. Jak w takim przypadku mam się spodziewać zabezpieczenia moich praw do kontaktu z córką w czasie wakacji? Czy sąd jest zobligowany jakimś terminem na wydanie takiego postanowienia? Według mnie jest to działanie opieszałe, gdyż przez 1,5 roku sąd nie zajął żadnego stanowiska w tym zakresie. Nadmieniam, że nie mam ograniczonych praw rodzicielskich."

Odpowiedź prawnika: Zabezpieczenie widzenia z dzieckiem

 Udzielenie zabezpieczenia może polegać na unormowaniu określonych stosunków na czas trwania procesu. Może więc ono polegać na ustaleniu sposobu roztaczania pieczy nad małoletnimi dziećmi w czasie postępowania rozwodowego. Wniosek o udzielenie zabezpieczenia składa się do sądu, przed którym toczy się postępowanie. Wniosek ten sąd winien rozpoznać bezzwłocznie, nie później jednak niż w terminie tygodnia od jego złożenia. Jeżeli ustawa przewiduje rozpoznanie wniosku na rozprawie, należy go rozpoznać nie później niż w ciągu miesiąca. Oczywiście terminy te nie są wiążące dla sądu, są to tzw. terminy instrukcyjne. Jednak mimo wszystko terminy te wyznaczają pewne granice, w których można uznać że strona ma zagwarantowane konstytucyjne prawo do rozpoznania sprawy w rozsądnym terminie. Ponieważ sprawa nie została rozstrzygnięta, jak Pan podaje, przez okres przeszło jednego roku, można pokusić się o stwierdzenie, że sąd dopuścił się zwłoki w rozpoznaniu sprawy. Warto w takiej sytuacji wnieść do sądu pismo ponaglające, w którym wnioskodawca zwracałby się o przyspieszenie rozpoznania sprawy. Zwrócić nadto należy uwagę, iż strona postępowania może wnieść skargę na przewlekłość postępowania. Ale o tym więcej można przeczytać w artykule:

Co zrobić, gdy postępowanie sądowe się wlecze – skarga na bezczynność sądu


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • ./ 2014-02-15 17:23:17

    Chciałbym złożyć do sądu wniosek o ilość widzenia z dzieckiem , (aby dziecko było u mnie 2 razy w miesiącu i 2 razy mógłbym odwiedzać dziecko u matki ) w jaki sposób to napisać _??


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika