Zablokowanie dostępu do najmowanego lokalu

Pytanie klienta:

""Wynajmujący podpisując umowę najmu wyraził zgodę na płacenie czynszu z góry za miesiąc do 10-tego dnia każdego miesiąca. Mimo to nie uregulował czynszu za obecny miesiąc, a w poprzednich płacił w kilku ratach, które wpłacał po wielokrotnych upomnieniach słownych. Po ostatniej rozmowie telefonicznej zadeklarował się zapłacić do 22 sierpni. 18 sierpnia bieżącego roku zostało złożone w jego biurze upomnienie. Jeżeli czynsz za ten miesiąc nie zostanie uregulowany, a sytuacja powtórzy się we wrześniu bieżącego roku to CZY WYNAJMUJĄCY MA PRAWO ZABLOKOWAĆ DOSTĘP DO WYNAJMOWANEGO POMIESZCZENIA?""

Odpowiedź prawnika:

Fakt nieregularnego płacenia przez najemcę czynszu nie może pociągać za sobą ze strony wynajmującego działań polegających na utrudnianiu, czy też uniemożliwianiu najemcy korzystania z wynajętej rzeczy. Wynajmujący, jeżeli nie jest zadowolony ze sposobu realizacji umowy najmu ze strony najemcy może wypowiedzieć mu umowę z zachowaniem terminów wypowiedzenia. W przypadku zwłoki w płatności czynszu za dwa pełne okresy płatności wynajmujący, chcący wypowiedzieć najemcy umowę najmu bez zachowania terminów wypowiedzenia, powinien uprzedzić najemcę o tym zamiarze na piśmie wyznaczając mu dodatkowy termin miesięczny do uregulowania zaległości. Celem zabezpieczenia należności czynszowych i świadczeń dodatkowych przysługuje wynajmującemu ustawowe prawo zastawu na rzeczach ruchomych wniesionych do przedmiotu najmu przez najemcę.


Michał Włodarczyk - Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.