Zabudowa balkonu we wspólnocie mieszkaniowej

Pytanie:

"Czy właściciel lokalu ma obowiązek uzyskać zgodę na zabudowę balkonu? Jeśli tak, to na jakiej podstawie i czy zarząd wspólnoty może nie wyrazić na to zgody? Na jakiej podstawie można się odwołać od decyzji? Dodam., że budynki są przed remontem elewacji."

Odpowiedź prawnika: Zabudowa balkonu we wspólnocie mieszkaniowej

Kwestie dotyczące balkonów w budynkach wspólnoty mieszkaniowej budzą wiele kontrowersji. Odpowiedź na postawione pytanie sprowadza się do rozstrzygnięcia, czy balkon stanowi cześć nieruchomości wspólnej, czy też przynależy do konkretnego lokalu. Wg Sądu Najwyższego zależy to od konkretnych okoliczności. Balkony mogą, zależnie od koncepcji architektonicznej danego budynku, być zarówno częścią elewacji, spełniającą jedynie funkcję zdobniczą lub zostać przeznaczone do użytku ogółu właścicieli (wtedy stanowią część nieruchomości wspólnej) albo przynależeć do poszczególnych lokali mieszkalnych i być przeznaczone do wyłącznego użytku ich właścicieli. Najczęściej balkony przylegają wyłącznie do konkretnego lokalu i są wykorzystywane jedynie przez jego właściciela. Stanowią zatem część składową każdego z wymienionych lokali. Zarząd wspólnoty zajmuje się natomiast nieruchomością wspólną, więc nie ma potrzeby uzyskiwania jego zgody na zabudowę balkonu.

Należy jednak pamiętać, iż prawo budowlane nakazuje dbałość o estetykę budynku. W razie stwierdzenia, że obiekt budowlany powoduje oszpecenie otoczenia, organ budowlany nakazuje usunięcie stwierdzonych nieprawidłowości. Odnosi się to także do balkonów – jeżeli zabudowa balkonu będzie oszpecać budynek, właściciel lokalu może zostać zobowiązany do jej zmiany lub usunięcia. Następuję to jednak w ramach postępowania administracyjnego, a decyzję wydają organy budowlane (nie zarząd wspólnoty).


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika