Zaciąganie zobowiązań przez zarząd
Pytanie:
"Zgodnie z art. 230 Kodeksu spółek handlowych rozporządzenie prawem lub zaciągnięcie zobowiązania do świadczenia o wartości dwukrotnie przewyższającej wysokość kapitału zakładowego wymaga uchwały wspólników, chyba że umowa spółki stanowi inaczej. Czy zgodny z prawem jest zapis, według którego nie wymaga uchwały Zgromadzenia Wspólników rozporządzenie prawem lub zaciągnięcie zobowiązania do świadczenia o wartości dwukrotnie przewyższającej wysokość kapitału zakładowego Spółki? Kapitał zakładowy naszej spółki to 293.000 zł."
Odpowiedź prawnika: Zaciąganie zobowiązań przez zarząd
Cytowany w pytaniu przepis kodeksu spółek handlowych jest przepisem względnie obowiązującym - ma zastosowanie o tyle, o ile umowa spółki nie stanowi inaczej. Odnosi się wprost do zaciągnięcia zobowiązań do świadczenia o wartości dwukrotnie przewyższającej wysokość kapitału zakładowego. Nie obejmuje on zatem swym zakresem sytuacji, w której spółka z ograniczona odpowiedzialnością zaciąga zobowiązania do świadczenia o wartości nie większej, niż dwukrotność kapitału zakładowego, pozostawiając tę kwestię wspólnikom określającym treść umowy spółki.
Przedstawiona w pytaniu klauzula umowna, wedle której rozporządzenie prawem lub zaciągnięcie zobowiązania do świadczenia o wartości dwukrotnie przewyższającej wysokość kapitału zakładowego nie wymaga uchwały zgromadzenia wspólników jest logicznym rozwinięciem dyspozycji art. 230 ksh i mieści się w jej zakresie. Jak bowiem wspomniano, ustawodawca przewidział prymat postanowień umowy spółki nad regulacją ustawową. Oznacza ona, że wspólnicy wyczerpująco uregulowali przedmiotową kwestię postanawiając, że uchwała zgromadzenia wspólników będzie w tym zakresie zbędna. Praktyczny wymiar postanowienia umowy spółki z o.o., o którym mowa w pytaniu, jest taki, że rozporządzenie prawem lub zaciągnięcie zobowiązania do świadczenia o wartości przewyższającej 586.000,00 zł nie wymaga uchwały wspólników.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?