Żądanie wynagrodzenia za umowę o dzieło
Pytanie:
"Byłam zatrudniona w pewnej firmie przez miesiąc, na umowę o dzieło. Dzieło zostało przeze mnie wykonane. Posiadam umowę, która opiewa na 550 zł (netto). Termin płatności upłynął 26 grudnia. Pieniędzy do tej pory nie otrzymałam. Wysłałam wezwanie do zapłaty, które nie zostało odebrane. Słyszałam, iż moją sprawą nie zajmuje się sąd pracy, a sąd cywilny. Podobno również kwota, którą winna jest mi pracodawca jest zbyt niska, aby sprawą zajął się sąd. Otrzymałam informację, że jedynym wyjściem jest zgłoszenie sprawy na policję, jednak kobieta ta jest zupełnie niedostępna dla nikogo, ukrywa się przed wierzycielami i nie otwiera drzwi (a mieszka w biurze - nielegalnie). Nie odbiera również telefonów. Czy sąd cywilny rozpatrzy sprawę dotyczącą wypłaty wynagrodzenia? Kto poniesie koszty? Czy będzie to dla mnie opłacalne? Jeśli sąd nie przyjmie sprawy, do jakich organów ścigania mogę się zwrócić."
Odpowiedź prawnika: Żądanie wynagrodzenia za umowę o dzieło
Rzeczywiście, dla rozpoznania Pani sprawy właściwy będzie sąd cywilny, gdyż Pani roszczenie nie wynika ze stosunku pracy (z umowy o pracę). Wskazana przez Panią kwota nie jest za niska, by nie mógł zajmować się nią sąd. Sprawa ta będzie jednak rozpoznawana w postępowaniu uproszczonym, tak więc pozew powinien być złożony na urzędowym formularzu. Wnosząc pozew, powinna Pani go opłacić. W postępowaniu uproszczonym, przy wartości przedmiotu sporu lub wartości przedmiotu umowy do 2 000 złotych (tak jest w Pani przypadku – gdzie wartość przedmiotu sporu będzie równa wysokości wynagrodzenia brutt) pobiera się od pozwu opłatę stałą, w wysokości 30 zł. Powinna Pani żądać zapłaty tej kwoty wraz z odsetkami, jeżeli nie było postanowień umownych w tym zakresie, należą się odsetki ustawowe. W pozwie należy wskazać, ogólnie rzecz biorąc, że była Pani obowiązana do wykonania działa (dołączyć umowę), że dzieło zostało wykonane terminie i że do tej pory nie otrzymała Pani umówionego wynagrodzenia. Niezależnie od tych postępowań, można zawiadomić Policję.
Załączamy również link do wzoru pozwu Pozew w postępowaniu cywilnym - formularz "P"
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?