Zagubienie akt sprawy

Pytanie:

Zostałem skazany w Sądzie Grodzkim. Od tego wyroku odwołałem się do Sądu Apelacyjnego. Niestety jak udałem się do Sądu Odwoławczego, zauważyłem, że akta sprawy są kopiami. Dodatkowo brakowało 42 stron. 06.12.2005 napisałem pismo do Sądu Grodzkiego w celu podania danych osoby, która to jest za to odpowiedzialna. Uważam, że działania były celowe w celu zdyskredytowania mnie, a także chronienia osób pracujących w prokuraturze. Do dzisiaj nie otrzymałem odpowiedzi. tj.09.01.2006 co mnie nie dziwi, ponieważ złapałem funkcjonariusza publicznego na gorącym uczynku. Zachodzi tutaj podejrzenie mataczenia jak i zmowy. Z jakiego paragrafu kk mogę oskarżyć w/w pracownika Sądu lub inne osoby, które są odpowiedzialne za wysyłanie akt sprawy do sprawy apelacyjnej?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

W opisanym przypadku może zachodzić odpowiedzialność z art. 276 kk. Zgodnie z nim, kto niszczy, uszkadza, czyni bezużytecznym, ukrywa lub usuwa dokument, którym nie ma prawa wyłącznie rozporządzać, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Jeżeli osobą, która dopuściła do zaginięcia akt jest sędzia, można mówić o odpowiedzialności z art. 231 § 1 kk. Zgodnie z tym artykułem funkcjonariusz publiczny (a jest nim także sędzia), który, przekraczając swoje uprawnienia lub nie dopełniając obowiązków, działa na szkodę interesu publicznego lub prywatnego, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. Ta odpowiedzialność może zaistnieć pod warunkiem, że rzeczywiście doszło do zagubienia akt, a nie tylko do nie przekazania sądowi apelacyjnemu niepełnych akt.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 2.4.2015

  Odwołanie od decyzji - Jak napisać i w jakim terminie?

  Odwołanie jest środkiem zaskarżenia przysługującym stronie na decyzję wydaną w pierwszej instancji przez organ administracji publicznej, a także inny organ lub podmiot, który na mocy prawa (...)

 • 8.6.2011

  Zagubienie bądź zniszczenie bagażu przez linie lotnicze

  Okres wakacji to bardzo często czas podróżowania samolotami do różnych, najodleglejszych zakątków świata. Popularność podróży lotniczych, wiąże się także z większą możliwością zagubienia (...)

 • 9.4.2015

  Udostępnianie akt w postępowaniu administracyjnym

  Jawność postępowania administracyjnego jest jedną z naczelnych zasad rządzących kodeksem postępowania administracyjnego. Zgodnie z ogólną zasadą wyrażoną w art. 10 kodeksu, organy administracji (...)

 • 25.2.2012

  Terminy załatwiania spraw w postępowaniu podatkowym

  Zdarza się, że będąc podatnikami nie możemy się doczekać decyzji organu podatkowego w sprawie naszego zobowiązania wobec fiskusa. Warto pamiętać, iż dla zabezpieczenia podatnika przed skutkami (...)

 • 24.1.2018

  Podział majątku wspólnego małżonków, rozwód i separacja

  Tylko w wyjątkowych sytuacjach sąd, orzekając rozwód, może dokonać podziału majątku, jeśli nie spowoduje to nadmiernej zwłoki w postępowaniu rozwodowym. Jeśli w skład majątku wspólnego (...)