Zajęcie pokoju przez współwłaściciela

Pytanie:

"Udział w budynku (przedwojenny parterowy drewniany) wynosi 2/3 i 1/3 . Problem jest w tym, że budynek ma 4 pomieszczenia - nie da się więc podzielić na 3 części. Aktualnie użytkowany jest po połowie przez obu udziałowców, z tym że w budynku na stałe mieszka i jest zameldowana 4-osobowa rodzina - większościowy udziałowiec. Mniejszościowy udziałowiec (spadek) ma swoje mieszkanie w innym mieście i użytkuje lokal tylko na wakacjach. Nie jest zameldowany i tak naprawdę nie ma żadnego dokumentu potwierdzających jego własność - brak postępowania spadkowego. Co może być jak większościowy udziałowiec przejmie swój udział (i jeszcze trochę) zajmując sporny pokój? Czy przy wniesieniu pozwu o fizyczny podział nieruchomości sąd może przyznać większościowemu udziałowcowi sporny pokój z uwagi na to, że tylko on z rodziną tam mieszka i jest zameldowany? Ile kosztowałaby taka sprawa? "

Odpowiedź prawnika: Zajęcie pokoju przez współwłaściciela

Przede wszystkim należy wskazać, iż współwłaściciele w częściach ułamkowych mają prawo (każdy z nich) do korzystania z całej nieruchomości. Więcej informacji na ten temat zawiera artykuł A jeśli nie jesteś jedynym właścicielem? Co może współwłaściciel?

Nie jest więc tak, że osoba mająca większy udział ma prawo korzystać np. z pokoi z wyłączeniem innych właścicieli. Coś takiego jest możliwe, jeśli strony uzgodniły, choćby w sposób dorozumiany, podział nieruchomości do korzystania. Udziałowiec nie może więc zająć kolejnego pokoju przy sprzeciwie pozostałych.

W razie skierowania do sądu wniosku (postępowanie nieprocesowe) o zniesienie współwłasności przez fizyczny podział nieruchomości, nie odbywa się on przez przyznanie określonej części mieszkania. Sąd musiałby najpierw uznać, że można mieszkanie podzielić na dwa mniejsze (muszą być to lokale spełniające cechę odrębności). Jeśli takiej możliwości nie będzie pozostanie zniesienie współwłasności poprzez przyznanie własności całej nieruchomości jednemu z udziałowców z obowiązkiem spłaty na rzecz drugiego. Tu przede wszystkim będzie brane pod uwagę to, który z udziałowców ma możliwość spłaty, a nie to, który jest wraz z rodziną zameldowany. Zameldowanie nie tworzy żądnego prawa do lokalu. Koszty wpisu w przedmiotowej sprawie zawierają Narzędzia Wysokość opłat w postępowaniu nieprocesowym w sprawach z zakresu prawa rzeczowego


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika