Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Przede wszystkim należy wskazać, iż współwłaściciele w częściach ułamkowych mają prawo (każdy z nich) do korzystania z całej nieruchomości. Więcej informacji na ten temat zawiera artykuł A jeśli nie jesteś jedynym właścicielem? Co może współwłaściciel?
Nie jest więc tak, że osoba mająca większy udział ma prawo korzystać np. z pokoi z wyłączeniem innych właścicieli. Coś takiego jest możliwe, jeśli strony uzgodniły, choćby w sposób dorozumiany, podział nieruchomości do korzystania. Udziałowiec nie może więc zająć kolejnego pokoju przy sprzeciwie pozostałych.
W razie skierowania do sądu wniosku (postępowanie nieprocesowe) o zniesienie współwłasności przez fizyczny podział nieruchomości, nie odbywa się on przez przyznanie określonej części mieszkania. Sąd musiałby najpierw uznać, że można mieszkanie podzielić na dwa mniejsze (muszą być to lokale spełniające cechę odrębności). Jeśli takiej możliwości nie będzie pozostanie zniesienie współwłasności poprzez przyznanie własności całej nieruchomości jednemu z udziałowców z obowiązkiem spłaty na rzecz drugiego. Tu przede wszystkim będzie brane pod uwagę to, który z udziałowców ma możliwość spłaty, a nie to, który jest wraz z rodziną zameldowany. Zameldowanie nie tworzy żądnego prawa do lokalu. Koszty wpisu w przedmiotowej sprawie zawierają Narzędzia Wysokość opłat w postępowaniu nieprocesowym w sprawach z zakresu prawa rzeczowego