Zakaz konkurencji dla członka zarządu spółdzielni

Pytanie:

"Art. 56 Prawa spółdzielczego stanowi, ze członek zarządu nie może prowadzić działalności konkurencyjnej. Jeśli naruszy ten zakaz, może to być podstawą jego odwołania. Co dzieje się jednak w sytuacji, gdy w chwili powoływania go na członka zarządu już taką działalność prowadzi, a mimo to zostaje powołany na członka zarządu, przy czym organ go wybierający podejmując uchwałę ma świadomość prowadzonej jeszcze przez niego innej działalności? Czy dopuszczalne jest w ogóle w takiej sytuacji podjęcie uchwały o powołaniu osoby na członka zarządu? Jeśli tak, jak traktować prowadzoną przez taką osobę działalność konkurencyjną?"

Odpowiedź prawnika: Zakaz konkurencji dla członka zarządu spółdzielni

Art. 56 par. 3 Prawa spółdzielczego istotnie stanowi, że członkowie rady nadzorczej i zarządu spółdzielni nie mogą zajmować się interesami konkurencyjnymi wobec spółdzielni, a w szczególności uczestniczyć jako wspólnicy lub członkowie władz przedsiębiorców prowadzących działalność konkurencyjną wobec spółdzielni. Naruszenie zakazu konkurencji stanowi podstawę odwołania członka rady lub zarządu oraz powoduje inne skutki prawne przewidziane w odrębnych przepisach (dotyczących czynów nieuczciwej konkurencji). Przepis ten należy interpretować w ten sposób, że prowadzenie działalności konkurencyjnej przez członka zarządu spółdzielni (a więc od momentu powołania go w skład zarządu) jest zakazane i stanowi przesłankę odwołania go z funkcji, niezależnie od tego, czy organ, który go powołał (rada lub walne zgromadzenie członków spółdzielni) miały świadomość prowadzenia takiej działalności przez tę osobę w okresie poprzedzającym zasiadanie w zarządzie spółdzielni. Jeżeli osoba taka została powołana, należy uznać, że wybór do zarządu pozostaje ważny (choćby dlatego, że osoba zaprzestanie takiej działalności, gdy zostanie powołana w skład zarządu).  W uzasadnieniu orzeczenia SN z dnia 7 czerwca 2000 r., sygn. akt III CZP 21/2000 czytamy:  "(...)Przytoczony zakaz obowiązuje osoby w powołanym przepisie wskazane bez względu na to, czy i ewentualnie w jakim zakresie działalność konkurencyjna naraża spółdzielnię na szkodę. Ma on charakter bezwzględny i nie może być uchylony bądź ograniczony treścią postanowień statutu (...)"


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • ruszard 2013-01-05 08:36:46

    witam! księgowy spółdzielni mieszkaniowej założył działalność o charakterze księgowym i rozlicza firmę /prywatnie/która ma podpisaną umowę z tą spółdzielnią o jej administrowanie,czy zatem jest to nieuczciwa konkurencja?i wreszcie czy gł.księgowy zaliczany jest do ścisłego grona kierownictwa a tym samym podpada pod ustawę o spółdzielniach mieszkaniowych,zakazującym uprawiania działalności w rodzimej spółdzielni?


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika