Zakaz konkurencji wspólnika w spółce z o.o.

Pytanie:

"W grudniu 2000 roku Spółka XYZ sp. z o.o. została założona przez 3 wspólników - Pana A, Pana B i Panią C. Każdy objął po 1000 udziałów. Udziały są równe, dają takie sama prawa. Nie ma żadnych uprzywilejowań. Uchwały są podejmowane zwykłą większością głosów. Zarząd był 3 osobowy. W marcu 2005 roku udziałowcy pokłócili się. Pełniąca funkcję prezesa Spółki XYZ Pani C odeszła rezygnując z pełnionej funkcji. Zarząd jest 2 osobowy. Jest to zgodne z umową spółki XYZ. We maju 2005roku Pani C podjęła współpracę z firmą PPP bezpośrednio konkurującą ze spółką XYZ. Firma PPP to Sp. z o.o. Pani C objęła kluczowe stanowisko w firmie PPP, ale nie jako członek zarządu firmy PPP. Oba podmioty działają na tym samym rynku i ściśle ze sobą konkurują w walce rynkowej. Pani C nadal posiada udziały w spółce XYZ. Ani w umowie spółki XYZ, ani też w umowie wiążącej Panią C jako prezesa spółki XYZ z tą spółką nie ma zapisów dotyczących konkurencji. Czy Pani C łamie jakieś prawo np. związane z konkurencją? Czy pozostali wspólnicy spółki XYZ mogą zmusić Panią C do sprzedaży udziałów lub do zakończenia współpracy z firmą PPP? Czy firma PPP łamie jakieś prawo współpracując z Panią C mając świadomość, iż posiada ona udziały w Spółce XYZ?"

Odpowiedź prawnika: Zakaz konkurencji wspólnika w spółce z o.o.

Do zakazu konkurencji w spółce z o.o. odnosi się bezpośrednio art. 211 § 1 kodeksu spółek handlowych. Zgodnie z tym przepisem członek zarządu nie może bez zgody spółki zajmować się interesami konkurencyjnymi ani też uczestniczyć w spółce konkurencyjnej jako wspólnik spółki cywilnej, spółki osobowej lub jako członek organu spółki kapitałowej bądź uczestniczyć w innej konkurencyjnej osobie prawnej jako członek organu. Zakaz ten obejmuje także udział w konkurencyjnej spółce kapitałowej w przypadku posiadania przez członka zarządu co najmniej 10% udziałów lub akcji tej spółki albo prawa do powołania co najmniej jednego członka zarządu. Jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego Pani C podjęła działalność konkurencyjną w chwili kiedy nie była już członkiem zarządu, lecz jedynie wspólnikiem. Zakaz konkurencji określony w art. 211 § 1 ksh dotyczy wyłącznie członków zarządu. Zakaz taki nie został sformułowany w odniesieniu do wspólników. Jeśli Pani C jest członkiem zarządu w spółce PPP wówczas może naruszać zakaz konkurencji w odniesieniu do tej spółki. Ponadto, zgodnie z jednym z poglądów wyrażanych w literaturze, zakaz konkurencji dotyczący wspólnika można wprowadzić w umowie spółki, wskazując równocześnie skutki naruszenia takiego zakazu.

Opisana powyżej sytuacja nie może być również kwalifikowana jako czyn nieuczciwej konkurencji w myśl ustawy o zwalczeniu nieuczciwej konkurencji. Co więcej, jak wspomina pytający, nie zostało podpisane między członkiem zarządu a spółką porozumienie o zakazie konkurencji. W takich sytuacjach spółka nie może żądać od wspólnika zaprzestania działalności ani sprzedaży udziałów.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Andrzej 2022-06-25 13:43:03

    10 minut szukania w google albo na legalisie wystarczy, żeby przekonać się, że powyższa opinia to bzdury i jak najbardziej można postawić wspólnikowi zarzut prowadzenia działalności konkurencyjnej


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika