Zakaz spożywania alkoholu w miejscach publicznych

Pytanie:

Uprzejmie proszę o w miarę obszerne przeanalizowanie problemu poprawnej interpretacji przepisu ustawy "antyalkoholowej" - art. 14 cyt." Zabrania się spożywania napojów alkoholowych na ulicach, placach i w parkach, z wyjątkiem miejsc przeznaczonych do ich spożycia na miejscu, w punktach sprzedaży tych napojów." Czy w świetle tego przepisu właściciel sklepu powinien wywiesić informację o zakazie spożywania alkoholu w sklepie? Poloniści, do których zwróciłem się z prośbą o analizę "budowy zdania" twierdzą (95%), że taka konstrukcja zdania złożonego zezwala na spożywanie napojów alkoholowych w sklepie. Jak więc, z punktu widzenia prawa, poprawnie interpretować ten przepis?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Przepis art. 14 ust. 2a ustawy o przeciwdziałaniu alkoholizmowi stanowi, że "zabrania się spożywania napojów alkoholowych na ulicach, placach i w parkach, z wyjątkiem miejsc przeznaczonych do ich spożycia na miejscu, w punktach sprzedaży tych napojów." Interpretacja tego przepisu prowadzi do wniosku, że zasadniczo zabronione jest spożywanie alkoholu na ulicach, placach i w parkach. Wyjątkowo dopuszczalne jest spożywanie napojów alkoholowych w wyznaczonych miejscach, w których prowadzi się sprzedaż tych napojów. To znaczy, że jeżeli w parku będzie utworzony np. ogródek, w którym prowadzi sie sprzedaż alkoholu, to będzie można spożywać ten alkohol tylko na terenie tego ogródka. Przepis nie odnosi się jednak do sklepów, które prowadzą sprzedaż alkoholu. Do tych placówek odnosi się art. 9[6] wymienionej ustawy, który stanowi, że można prowadzić sprzedaż detaliczną napojów alkoholowych, zawierających powyżej 4,5% alkoholu (z wyjątkiem piwa) przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży w punktach sprzedaży, którymi są sklepy branżowe ze sprzedażą napojów alkoholowych (czyli takie sklepy, w których roczna wartość sprzedaży napojów alkoholowych stanowi nie mniej niż 70% wartości sprzedaży ogółu towarów w tym punkcie), wydzielone stoiska - w samoobsługowych placówkach handlowych o powierzchni sprzedażowej powyżej 200 m2, oraz pozostałe placówki samoobsługowe oraz inne placówki handlowe, w których sprzedawca prowadzi bezpośrednią sprzedaż napojów alkoholowych. Sprzedaż alkoholu w takich placówkach jest związana z koniecznością spożywania sprzedawanych napojów alkoholowych poza miejscem sprzedaży. Na podstawie tego przepisu sprzedawca jest zobowiązany do wywieszenia informacji o zakazie spożywania alkoholu na terenie sklepu.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

  • 17.6.2014

    Czy można sprzedawać alkohol w sieci?

    Odpowiedź zasadniczo brzmi - nie.

  • 25.5.2017

    Małoletni nie skorzysta z solarium

    Prezydent RP Andrzej Duda skierował do Sejmu RP projekt ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami korzystania z solarium. Celem projektu jest ochrona zdrowia Polaków przed szkodliwym działaniem (...)

  • 25.6.2017

    Akcyza na elektroniczne papierosy i wyroby nowatorskie

    Ministerstwo Finansów skierowało do konsultacji publicznych projekt ustawy, która wprowadza akcyzę na płyny do e-papierosów i wyroby nowatorskie. Przewiduje też obowiązek (...)

  • 13.11.2017

    Małolaty nie skorzystają z solarium

    Nowa ustawa przewiduje m.in. całkowity zakaz korzystania z solariów przez osoby, które nie ukończyły 18 roku życia, obowiązek zamieszczania w miejscach udostępniania solariów (...)

  • 3.1.2019

    „Posiłek w szkole i w domu” od 2019 r.

    1 stycznia 2019 r. ruszył program „Posiłek w szkole i w domu”. To pomoc dla osób starszych, z niepełnosprawnościami oraz dzieci z rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji. Na (...)