Zakaz spożywania alkoholu w miejscach publicznych

Pytanie:

"Uprzejmie proszę o w miarę obszerne przeanalizowanie problemu poprawnej interpretacji przepisu ustawy "antyalkoholowej" - art. 14 cyt." Zabrania się spożywania napojów alkoholowych na ulicach, placach i w parkach, z wyjątkiem miejsc przeznaczonych do ich spożycia na miejscu, w punktach sprzedaży tych napojów." Czy w świetle tego przepisu właściciel sklepu powinien wywiesić informację o zakazie spożywania alkoholu w sklepie? Poloniści, do których zwróciłem się z prośbą o analizę "budowy zdania" twierdzą (95%), że taka konstrukcja zdania złożonego zezwala na spożywanie napojów alkoholowych w sklepie. Jak więc, z punktu widzenia prawa, poprawnie interpretować ten przepis?"

Odpowiedź prawnika: Zakaz spożywania alkoholu w miejscach publicznych

Przepis art. 14 ust. 2a ustawy o przeciwdziałaniu alkoholizmowi stanowi, że "zabrania się spożywania napojów alkoholowych na ulicach, placach i w parkach, z wyjątkiem miejsc przeznaczonych do ich spożycia na miejscu, w punktach sprzedaży tych napojów." Interpretacja tego przepisu prowadzi do wniosku, że zasadniczo zabronione jest spożywanie alkoholu na ulicach, placach i w parkach. Wyjątkowo dopuszczalne jest spożywanie napojów alkoholowych w wyznaczonych miejscach, w których prowadzi się sprzedaż tych napojów. To znaczy, że jeżeli w parku będzie utworzony np. ogródek, w którym prowadzi sie sprzedaż alkoholu, to będzie można spożywać ten alkohol tylko na terenie tego ogródka. Przepis nie odnosi się jednak do sklepów, które prowadzą sprzedaż alkoholu. Do tych placówek odnosi się art. 9[6] wymienionej ustawy, który stanowi, że można prowadzić sprzedaż detaliczną napojów alkoholowych, zawierających powyżej 4,5% alkoholu (z wyjątkiem piwa) przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży w punktach sprzedaży, którymi są sklepy branżowe ze sprzedażą napojów alkoholowych (czyli takie sklepy, w których roczna wartość sprzedaży napojów alkoholowych stanowi nie mniej niż 70% wartości sprzedaży ogółu towarów w tym punkcie), wydzielone stoiska - w samoobsługowych placówkach handlowych o powierzchni sprzedażowej powyżej 200 m2, oraz pozostałe placówki samoobsługowe oraz inne placówki handlowe, w których sprzedawca prowadzi bezpośrednią sprzedaż napojów alkoholowych. Sprzedaż alkoholu w takich placówkach jest związana z koniecznością spożywania sprzedawanych napojów alkoholowych poza miejscem sprzedaży. Na podstawie tego przepisu sprzedawca jest zobowiązany do wywieszenia informacji o zakazie spożywania alkoholu na terenie sklepu.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika