Zakładanie blokad kół przez wspólnotę mieszkaniową

Pytanie:

""Wspólnota mieszkaniowa" zakłada blokady na koła lub odholowuje źle zaparkowane pojazdy. Czy Wspólnota mieszkaniowa ma prawo do założenia blokady na koło źle zaparkowanego samochodu lub nawet na odholowanie go na koszt właściciela? Za zdjęcie blokady jest pobierana oplata. Oczywiście takie działanie poprzedzone jest podjętą większością głosów uchwałą określającą zasady parkowania i kary za ich nie przestrzeganie (blokady, holowanie). Dla uściślenia: blokadę zakłada wynajęta ochrona lub wynajęty administrator budynku i np. ochrona wystawia za taka "usługę" fakturę lub paragon fiskalny. Czy takie działanie jest zgodne z prawem? "

Odpowiedź prawnika: Zakładanie blokad kół przez wspólnotę mieszkaniową

Uchwały właścicieli lokali mogą dotyczyć tylko kwestii związanych z zarządem nieruchomością wspólną i innych, pokrewnych problemów związanych z funkcjonowaniem odrębnej własności lokali. O ile właściciele lokali, jako współwłaściciele nieruchomości wspólnej, mają co do zasady prawo zabronić innym osobom korzystania z nieruchomości, to zakładanie blokad na koła parkujących na jej terenie samochodów stanowi nieproporcjonalnie dotkliwe wkroczenie w cudze prawo własności. Ogranicza bowiem prawo do korzystania z rzeczy (art. 140 k.c.). Sama uchwała wspólnoty nie może być źródłem uprawnienia do założenia blokady, ani do pobierania z tego tytułu opłat. Wspólnota nie mogłaby się także usprawiedliwić niezbędną samopomocą jako środkiem ochrony przed naruszeniem posiadania - jest to możliwe tylko w celu przywrócenia stanu poprzedniego, co nie ma miejsca w opisywanym przypadku (art. 343 §1 k.c.)
Usunięcie pojazdu jest możliwe na podstawie art. 130a ust. 1 pkt 1 ustawy Prawo o ruchu drogowym, jednak tylko wówczas, gdy doszło do pozostawienia pojazdu w miejscu, gdzie jest to zabronione i utrudnia ruch lub w inny sposób zagraża bezpieczeństwu. Ponadto, przepis ten, znajdujący się w rozdziale o uprawnieniach Policji i innych organów, w żaden sposób nie uprawnia do tego typu działań właściciela nieruchomości.

Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika