Zakres podmiotowy pełnomocnictwa procesowego

Pytanie:

"Mój kuzyn ma sprawę cywilną w sądzie o zapłatę i związku z tym, że nie ma adwokata poprosił mnie, bym reprezentował go przed sądem. Czy mogę być pełnomocnikiem w tym procesie?"

Odpowiedź prawnika: Zakres podmiotowy pełnomocnictwa procesowego

Podmiotowy zakres pełnomocnictwa procesowego przewidziany jest w treści art. 87 kodeksu postępowania cywilnego. Paragraf pierwszy tego artykułu stanowi, że pełnomocnikiem może być adwokat lub radca prawny, a w sprawach własności przemysłowej także rzecznik patentowy, a ponadto osoba sprawująca zarząd majątkiem lub interesami strony oraz osoba pozostająca ze stroną w stałym stosunku zlecenia, jeżeli przedmiot sprawy wchodzi w zakres tego zlecenia, współuczestnik sporu, jak również rodzice, małżonek, rodzeństwo lub zstępni strony oraz osoby pozostające ze stroną w stosunku przysposobienia. Stosunek istniejący między osobami wymienionymi w pytaniu, noszący wprawdzie znamiona pokrewieństwa, nie jest objęty zakresem powołanego wyżej przepisu. Pytający nie może być zatem skutecznie ustanowiony pełnomocnikiem procesowym swego kuzyna, jeżeli nie jest adwokatem lub radcą prawnym albo jeżeli nie wiąże go z kuzynem stały stosunek zlecenia, a sprawa zawisła przed sądem wchodzi w zakres tego zlecenia.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika