Założenie spółki z o.o. przez żołnierza zawodowego
Pytanie:
"Razem z mężem chcielibyśmy otworzyć własną firmę w formie spółki z o.o. Mąż jest żołnierzem zawodowym kontraktowym. Zastanawiamy się, czy jako żołnierz może być wspólnikiem w spółce z o.o.? Czy inaczej jest w przypadku żołnierzy zawodowych w służbie stałej? Dodam, że działalności spółki nie jest związana z wojskiem, ani tematyka wojskową, tylko rekreacyjną."
Odpowiedź prawnika: Założenie spółki z o.o. przez żołnierza zawodowego
W niniejszej sytuacji zastosowanie znajdzie ustawa z dnia 11 wrzeÅ›nia 2003 r. o sÅ‚użbie wojskowej żoÅ‚nierzy zawodowych (tekst jednolity: Dz. U. 2008 r. Nr 141 poz. 892 z późn. zm.). Zgodnie z art. 56 ww. ustawy, co do zasady żoÅ‚nierzowi zawodowemu nie wolno podejmować pracy zarobkowej i prowadzić dziaÅ‚alnoÅ›ci gospodarczej. Za pracÄ™ zarobkowÄ… uważa siÄ™ pracÄ™ Å›wiadczonÄ… osobiÅ›cie w ramach stosunku pracy (umowa o pracÄ™), a także na podstawie innego tytuÅ‚u, jeżeli praca jest wykonywana przez okres dÅ‚uższy niż jeden miesiÄ…c (np. spóÅ‚ka cywilna, umowa zlecenia, umowa o dzieÅ‚o). Ponadto żoÅ‚nierz zawodowy nie może wchodzić w skÅ‚ad organów spóÅ‚ek, innych przedsiÄ™biorców oraz fundacji. Natomiast może uczestniczyć w zgromadzeniach akcjonariuszy (sp. akcyjna) lub zgromadzeniach wspólników (sp. z o.o.).
Wskazać jednak można, iż dowódca jednostki wojskowej, w której żoÅ‚nierz zawodowy zajmuje stanowisko sÅ‚użbowe, może zezwolić żoÅ‚nierzowi na wykonywanie pracy zarobkowej lub prowadzenie dziaÅ‚alnoÅ›ci gospodarczej. Å»oÅ‚nierz zezwolenie takie może otrzymać jeżeli:
1) nie koliduje to z wykonywaniem zadań służbowych przez żołnierza;
2) wpływa na podwyższenie jego kwalifikacji;
3) nie narusza prestiżu żołnierza zawodowego;
4) prowadzona dziaÅ‚alność gospodarcza lub dziaÅ‚alność podmiotu, u którego bÄ™dzie Å›wiadczona praca, nie dotyczy wyrobów, o których mowa w przepisach w sprawie klasyfikacji wyrobów obronnych oraz dostaw, robót budowlanych i usÅ‚ug, przeznaczonych na zamówienie jednostek wojskowych (chodzi tu o RozporzÄ…dzenie Rady Ministrów z dnia 29 stycznia 1999 r. w sprawie Klasyfikacji Wyrobów Obronnych (KWO), Dz. U. 1999 r. Nr 26 poz. 231).
Ponadto praca zarobkowa nie może być wykonywana przez żoÅ‚nierza zawodowego w jednostce wojskowej, w której żoÅ‚nierz ten peÅ‚ni sÅ‚użbÄ™ oraz jednostce wojskowej bezpoÅ›rednio podlegÅ‚ej.
SzczegóÅ‚owe warunki i tryb postÄ™powania w sprawach, o których mowa powyżej uregulowana zostaÅ‚a w RozporzÄ…dzeniu Ministra Obrony Narodowej z dnia 7 października 2009 r. w sprawie wykonywania pracy zarobkowej lub prowadzenia dziaÅ‚alnoÅ›ci gospodarczej przez żoÅ‚nierzy zawodowych (Dz. U. 2009 r. Nr 176 poz. 1366).
Dowódca jednostki wojskowej, w której żoÅ‚nierz zajmuje stanowisko sÅ‚użbowe lub do której zostaÅ‚ skierowany w ramach peÅ‚nienia zawodowej sÅ‚użby wojskowej w rezerwie kadrowej lub w dyspozycji może zezwolić żoÅ‚nierzowi na wykonywanie pracy zarobkowej lub prowadzenie dziaÅ‚alnoÅ›ci gospodarczej na jego pisemny wniosek, skierowany drogÄ… sÅ‚użbowÄ….
Wniosek, o którym tutaj mowa:
-
w przypadku pracy zarobkowej:
a) nazwÄ™ pracodawcy, dla którego żoÅ‚nierz bÄ™dzie wykonywaÅ‚ pracÄ™ zarobkowÄ…, i adres jego siedziby,
b) podstawę wykonywanej pracy (w ramach stosunku pracy lub na podstawie innego tytułu),
c) miejsce pracy,
d) okres, na jaki pracodawca, o którym mowa w lit. a, zamierza zawrzeć umowÄ™ o pracÄ™ lub umowÄ™ na podstawie innego tytuÅ‚u,
e) wymiar czasu pracy,
f) charakter wykonywanej pracy,
g) termin rozpoczęcia pracy;
-
w przypadku działalności gospodarczej:
a) określenie przedmiotu prowadzonej działalności gospodarczej, zgodnie z Polską Klasyfikacją Działalności, i adres siedziby lub miejsca zamieszkania podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą,
b) adres, pod którym dziaÅ‚alność gospodarcza bÄ™dzie wykonywana,
c) formę prawną wykonywanej działalności gospodarczej,
d) wymiar czasu niezbędny do wykonywania działalności gospodarczej,
e) termin podjęcia działalności gospodarczej.
Na zakoÅ„czenie wskazać należy, iż przepisy powyższe znajdujÄ… swoje zastosowanie zarówno do żoÅ‚nierzy zawodowych peÅ‚niÄ…cych czynnÄ… sÅ‚użbÄ™ wojskowÄ… jako sÅ‚użbÄ™ staÅ‚Ä…, a także peÅ‚niÄ…cych czynnÄ… sÅ‚użbÄ™ wojskowÄ… jako sÅ‚użbÄ™ kontraktowÄ….
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?