Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Ustawa prawo zamówień publicznych (p.z.p.) określa zasady prowadzenia postępowań o udzielenie zamówienia publicznego podlegającego jej przepisom. Jedną z naczelnych zasad tego postępowania jest zapewnienie uczciwej konkurencji oraz równe traktowanie wykonawców. Zasada ta została wprost wyrażona w art. 7 p.z.p. Warto przytoczyć ten przepis w całości: Art. 7. 1. Zamawiający przygotowuje i przeprowadza postępowanie o udzielenie zamówienia w sposób zapewniający zachowanie uczciwej konkurencji oraz równe traktowanie wykonawców.
2. Czynności związane z przygotowaniem oraz przeprowadzeniem postępowania o udzielenie zamówienia wykonują osoby zapewniające bezstronność i obiektywizm. 3. Zamówienia udziela się wyłącznie wykonawcy wybranemu zgodnie z przepisami ustawy.
Wskazane wyżej regulacje nie mogą zostać naruszone pod rygorem unieważnienia przetargu.
Od kwestii zachowania wyżej wskazanych zasad należy odróżnić określone w Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia (SIWZ) wymagań jakie zamawiający będzie stawiał wykonawcom. Wymagania te mogą dotyczyć tylko kwestii określonych w p.z.p. Jednocześnie należy wskazać, iż zamawiający nie może tak skonstruować SIWZ, aby obiektywnie rzecz biorąc, warunki uczestnictwa w przetargu mógł spełnić tylko jeden podmiot. Naruszało by to bowiem zasadę konkurencyjności.
Jednym z warunków dopuszczenia podmiotu do postępowania w charakterze wykonawcy jest posiadanie odpowiedniej wiedzy i doświadczenia – por. art. 22 p.z.p. Nie można wykluczyć, iż opis wymaganego doświadczenia będzie preferował jednych wykonawców przez drugimi. Jednakże taki opis musi być podyktowany specyfikacja zamówienia a nie indywidualną preferencją zamawiającego.
Z pewnością nie można powiedzieć, iż z ustawa przyznaje możliwości faworyzowania wykonawców, którzy wcześniej wykonywali podobne zamówienia z uwagi na zatrudnienie w jednostkach organizacyjnych zamawiającego. Zasady, którymi zobowiązany jest kierować się zamawiający mają za zadanie eliminowania tego typu sytuacji.