Czy można uzależnić udzielenie absolutorium dla zarządu wspólnoty od wyników audytu?
Pytanie:
"Na zebraniu właściciele lokali zdecydowali, że zanim udzielą absolutorium zarządowi, należy przeprowadzić audyt (przegląd dokumentacji finansowej i organizacyjno-prawnej). Czy mogą przerwać zebranie i wyznaczyć drugi termin po dokonaniu opinii audytora? Czy można uzależnić udzielenie absolutorium dla zarządu wspólnoty od wyników audytu? Jakie muszą być spełnione warunki prawne?"
Odpowiedź prawnika: Czy można uzależnić udzielenie absolutorium dla zarządu wspólnoty od wyników audytu?
Zgodnie z przepisami ustawy o własności lokali na zebraniu właścicieli lokali powinna być dokonana ocena pracy zarządu, a następnie właściciele powinni podjąć uchwałę w przedmiocie udzielenia zarządowi absolutorium. Ocena pracy zarządu jest poprzedzona sprawozdaniem zarządu. Ustawa nie zakazuje przerwania zebrania i wyznaczenia drugiego terminu. Należy jednak pamiętać o tym, że jest to zebranie obligatoryjne i musi się odbyć nie później niż w pierwszym kwartale każdego roku.
Prawo kontroli zarządu służy każdemu właścicielowi lokalu. Członek wspólnoty ma prawo kontroli działalności zarządu poprzez wgląd do ksiąg i dokumentów. Każdy właściciel lokalu ma również prawo żądać informacji i wyjaśnień w kwestiach związanych z zarządem wspólną nieruchomością. Udzielenie bądź nieudzielenie zarządowi absolutorium należy do wyłącznej kompetencji zebrania ogółu właścicieli, a więc zależy od woli właścicieli wyrażonej w uchwale i nie może zostać uzależnione od wyników audytu. Wyniki przeprowadzonego audytu mogą natomiast zostać przedstawione członkom wspólnoty przed głosowaniem nad udzieleniem zarządowi absolutorium.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?