Jednoosobowy zarząd w spółce z o.o.

Pytanie:

"Nowopowstała spółka ma zapisane w akcie notarialnym, że zarząd składa się z jednej osoby - członka zarządu. Czy zarząd może nie mieć prezesa i składać się jedynie z członka zarządu? "

Odpowiedź prawnika: Jednoosobowy zarząd w spółce z o.o.

Przepisy regulujące organy spółek kapitałowych, w tym spółki z o.o., jako organ uprawniony do reprezentacji spółki i prowadzenia jej spraw wymieniają zarząd (art. 201 § 1 ksh - w odniesieniu do spółki z o.o.). Zarówno ilość osób, jak i rozdział funkcji w zarządzie pozostawiono do regulacji w umowie spółki. Zasadą jest równość praw i obowiązków członków zarządu. Przez członka zarządu należy rozumieć każdego członka zarządu bez względu na jego określenie w umowie spółki (prezes, wiceprezes, zastępca prezesa). Te ostatnie określenia mają różnicować pozycję poszczególnych członków zarządu, ale nie z punktu widzenia praw i obowiązków, lecz wewnętrznego usytuowania organizacyjnego (A. Kidyba, Kodeks spółek handlowych. Komentarz, Tom I i II, Zakamycze, 2005, wyd. I, komentarz do art. 208).

Powołanie jednoosobowego zarządu, w którym występuje tylko członek zarządu jest zatem poprawne, także w świetle przytoczonych wyżej uwag, iż określenia (prezes, wiceprezes) odnoszą się do wewnętrznych uprawnień tychże osób - np. przewodnictwo zebrań zarządu, ich zwoływanie. Umowa może także przewidywać, iż w przypadku równości głosów decyduje głos prezesa zarządu, jak również przyznawać mu określone uprawnienia w zakresie kierowania pracami zarządu (art. 208 § 8 ksh). Przy jednoosobowym zarządzie brak jest konieczności do wprowadzania dodatkowych kompetencji jednego z członków zarządu - skoro jest tylko jeden członek zarządu, który pełni samodzielnie wszelkie funkcje w zarządzie - zarówno na zewnątrz, jak i w organizacji wewnętrznej tego organu.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika